ZUS. mLegitymacja już działa

0

Każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną legitymację w aplikacji mObywatel. Plastikowe legitymacje pozostają ważne.

Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje plastikowe, automatycznie dostaną również legitymacje elektroniczne. Te osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty ZUS wyda w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i z wyświetlonej listy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

– mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą. Może wtedy skorzystać z ulg i uprawnień, które jej przysługują np. zniżek na bilety – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Emeryci lub renciści, którzy chcą mieć tradycyjną legitymację plastikową, muszą złożyć wniosek (formularz ERL).

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne – zgodnie z nadanym terminem ważności.

(r)

Poprzedni artykułOSiR. Wydarzenia w 2023 roku
Następny artykułZadbać o medale dla małżonków


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj