Jerzy Wąsiewicz. Obrazy podarowane | Aukcja na rzecz WOŚP

0

Przypominamy: Niedługo minie 5,5 roku, jak nie ma z nami Pana Jerzego. Był postacią nietuzinkową. Zmarł w tragicznych okolicznościach. Wciąż trudno się z tym pogodzić. Pozostaje nam pamięć o Nim. Pielęgnujemy ją. I co jakiś czas dajemy temu świadectwo. Najbliższe już w sobotę (14.01.).

Pan Jerzy od zawsze kochał sztukę i artystów. Cieszył się z każdej aktywności w tej dziedzinie. Kibicował twórcom, motywował ich do pracy, a jak trzeba było – pomagał.

Nic dziwnego, że był jednym z założycieli Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych BRAMA, a później honorowym członkiem. Był też pomysłodawcą organizowania wystaw w starostwie, za co został obdarowany tytułem ich honorowego komisarza. Dzięki Jego staraniom udało się doprowadzić do objazdowych wystaw na terenie naszego powiatu.

Docenieniem tych Jego pasji była nagroda Starosty Stargardzkiego za szczególną działalność na rzecz mieszkańców i regionu. Był też laureatem honorowej nagrody Prezydenta Stargardu dla twórców kultury za całokształt działań w tej sferze. Z czasem w starostwie powstała Galeria Sztuki im. Jerzego Wąsiewicza.

Miał wprawne oko znawcy w zakresie sztuki i nie tylko. Potrafił dostrzec w ludziach talent. Umiał zauważyć piękno nawet w zniszczonym przedmiocie. Nieraz podejmował się jego renowacji, przywracając mu blask.

Pan Jerzy był lubiany przez artystów – profesjonalistów i nie tylko. Nieraz otrzymywał podarunki od nich: obrazy, grafiki, rysunki. Część z nich zachowała się do dzisiaj. To kilkanaście prac wykonanych różnymi technikami.

Za zgodą rodziny Pana Jerzego, we współpracy ze Stargardzkim Centrum Kultury i Towarzystwem Przyjaciół Stargardu, chcemy je sprzedać na specjalnej aukcji, dochód z której trafiłby na konto WOŚP.

Aukcja odbędzie się 14 stycznia br. (sobota) o godz. 18 w Piwnicy TPS-u (pod Ratuszem), którego był założycielem – w miejscu, gdzie Pan Jerzy uczestniczył w licznych spotkaniach i uroczystościach „tepeesiaków”, i gdzie obchodził z nimi swoje 90. urodziny.

Wcześniej, na fanpage’u SCK, można zapoznać się z pracami wystawionymi na aukcję – patrz wydarzenie: Jerzy Wąsiewicz | obrazy podarowane w zakładce „Dyskusja”.

Zapraszamy wszystkich chętnych: do oglądania prac i do uczestniczenia w aukcji. Nie tylko wesprzemy WOŚP, podzielimy się też wspomnieniami o Panu Jerzym. To będzie wyjątkowy wieczór.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułZespół Kult na Stargard Festiwal ’23
Następny artykułBłękitni Stargard. Powrócili do treningów – bez trzech zawodników


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj