Inwestycja zakończona. Parkuj i jedź dokąd chcesz

0

Już od wtorku (24.01.) dostępnych będzie 300 miejsc dla samochodów osobowych. A ponadto: parking dla autokarów turystycznych, wiaty, stojaki i boksy dla rowerów, ładowarka do elektryków, kompresory do pompowania, odkurzacz i punkt na nieczystości dla autobusów i kamperów. Te i inne udogodnienia czekają na nowym Park&Ride przy ul. Barnima, gdzie każdy bezpłatnie będzie mógł z niego korzystać – w sąsiedztwie wyremontowanej ulicy z chodnikami i ścieżką rowerową.

Na całym terenie parkingu jest 750 nowych nasadzeń zieleni.

– Zmieniliśmy wygląd pokaźnego kawałka miasta, który do tej pory pozostawiał sporo do życzenia. Poza tym teren ten był przecież zupełnie niewykorzystany. Parking wybudowaliśmy przede wszystkim z myślą o stargardzianach, którzy przesiadają się do transportu zbiorowego. Obecnie mogą z niego bezpłatnie korzystać wszyscy kierowcy, a my będziemy na bieżąco obserwować jego zapełnienie. Tak duża liczba miejsc postojowych na pewno pozytywnie wpłynie też na jakość parkowania w całej okolicy Park&Ride – mówi prezydent Rafał Zając.

P&R to znacznie więcej niż miejsca postojowe. Do dyspozycji jest toaleta czynna w sezonie jesienno-zimowym codziennie od 7:00 do 17:00. W budynku socjalnym znajduje się też miejsce do wypoczynku i prysznic dla kierowców autokarów. Na jego ścianie umieszczony został defibrylator AED. W niedalekiej przyszłości w obiekcie będzie też biletomat i automaty z napojami oraz przekąskami.

Na rozległym terenie przy ul. Barnima można skorzystać z licznych udogodnień – m.in. odpocząć przy stolikach, uzupełnić powietrze w kołach rowerów, użyć narzędzi do naprawy jednośladów, naładować auta elektryczne i sprawdzić na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej rozkład jazdy autobusów zarówno miejskich, jak i międzymiastowych. Kierowcy autokarów turystycznych i podróżujący kamperami mogą korzystać z punktu zrzutu nieczystości dla takich pojazdów. Mają również do dyspozycji podłączenie do prądu i wody. Cały teren jest oświetlony i monitorowany aż 40 kamerami.

Park&Ride to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Przede wszystkim chodzi o to, żeby kierowcy zostawiali tam swoje samochody i przesiadali się w inny środek komunikacji – pociąg, autobus, bus. Dlatego stargardzki P&R jest połączony z dworcem PKP wygodnym chodnikiem. Po zakończeniu kolejowej inwestycji piesi bez problemu dojdą również do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Postój dla aut przy ul. Barnima to też ułatwienie dla osób, które załatwiają swoje sprawy w centrum. Mogą zaparkować w dobrej lokalizacji i pieszo przejść np. do sklepów i banków, bez konieczności szukania za każdym razem miejsca dla swoich samochodów.

Budowa Park&Ride i przebudowa ul. Barnima trwały 1,5 roku. Koszt całej inwestycji to ponad 20 mln zł. Zarządcą parkingu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

(r)

fot.: Bogusz Trepka/UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPowiatowo-miejskie spotkanie noworoczne. „Mamy apetyt na więcej”
Następny artykułOszustwo na pracownika banku. Stargardzianin stracił 20 tys. złotych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj