Obwodnica północna. Odcinek od Składowej do Orzeszkowej już przejezdny

0

10 mln zł kosztował pierwszy odcinek północnej obwodnicy Stargardu, od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej, którym można już jeździć. Prace skończyły się sześć miesięcy przed planowanym terminem. Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa następnego fragmentu – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Jednocześnie rozpoczęło się już projektowanie trzeciego odcinka – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.

– Odcinek, którego budowa się zakończyła, jest bardzo ważnym elementem większej całości. Zmotoryzowanym mieszkańcom daje alternatywną trasę. Jednocześnie to także spory krok ku wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem. Kolejne fragmenty tej obwodnicy są już pewne, więc tylko kwestią czasu jest zdecydowana poprawa jakości przemieszczania się po całym Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając, podkreślając, że duże znaczenie w całym projekcie mają następne części planowane do realizacji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, które pozwolą wyprowadzić z ulic w naszym mieście kolejne tysiące aut.

Oddany do użytku pierwszy odcinek obwodnicy północnej ma prawie 900 m długości. Poza samymi jezdniami i rondem, wybudowano też chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Całość jest oświetlona 48 lampami LED i ma nową kanalizację deszczową. Inwestycja to także nasadzenia – prawie 200 drzew i ponad 2400 krzewów. Zachowany został również odcinek linii kolei wąskotorowej i historyczny przejazd dla takich pociągów.

Na wszystkie prace miasto pozyskało prawie 5,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W przyszłości cała obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie ul. H. Wieniawskiego i ul. Usługową, połączy się z wybudowanym odcinkiem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. To pozwoli tysiącom aut dziennie omijać przejazd przez centrum.

Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10. Dzięki temu korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także śródmieścia. Nową drogą pojadą m.in. ciężkie transporty ze Stargardzkiego Parku Przemysłowego i terenów po ZNTK.

Są szanse, że jeszcze w 2023 roku rozpocznie się budowa następnego fragmentu obwodnicy – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Miasto pozyskało już na ten cel 17 mln zł z RzFRD. Dodatkowo przygotowywany jest projekt trzeciego odcinka – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.

(r)

fot. Paweł Bieg/UM w Stargardzie

Poprzedni artykułW Dolicach powstały dwa mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami
Następny artykułFerie zimowe w Stargardzie 2023. Jest w czym wybierać


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj