Działki z grantem

0

Rębak, z którego skorzystają wszyscy chętni działkowcy, budki dla jeży i dla owadów, tablice informacyjne – o to wszystko wzbogaci się Rodzinny Ogród Działkowy im. 4-Marca. Jego zarząd pozyskał na to 65 tys. zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki temu, że ROD ten – z sukcesem – wystartował w konkursie na rozwój zielonej infrastruktury.

Wszystkie zakupy powinny trafić do działkowców już tego lata. Na pewno największym zainteresowaniem będzie cieszył się ogólnodostępny, darmowy rębak.

– Takie urządzenie jest bardzo przydatne na działkach. Do tej pory mieliśmy dużo słabsze. Nowy rębak będzie miał aż 100 proc. większą moc i pozwoli rozdrabniać grubsze gałęzie. To ułatwienie dla wszystkich działkowców. Każdy z nich skorzysta z niego wygodnie, bo ten rębak można postawić nawet na alejce swojego ogrodu – mówi Stanisław Grudziński, prezes ROD im. 4-Marca.

Ogródki działkowe przy ul. Spokojnej działają już 77 lat. Formalnie powstały w 1949 r., ale mieszkańcy polskiego Stargardu korzystali z nich od 1946 r. Dziś na 31 hektarach są 722 ogrody. To nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale również przestrzeń do spotkań i wspólnej zabawy m.in. podczas Dnia Działkowca czy Dnia Dziecka. Każdego roku organizowany jest także konkurs na najpiękniejszy ogród.

Miasto również regularnie wspiera działkowców z różnych ROD-ów. Ogrody im. 4-Marca tylko w ciągu ostatnich 3 lat otrzymały od samorządu miejskiego ponad 60 tys. zł.

– Dzięki takiemu wsparciu wymieniliśmy już 95 proc. instalacji wodnej, która była zardzewiała i zakamieniona. W linii prostej to ponad 7 km rur. Bez takiej modernizacji moglibyśmy mieć problem z zapewnieniem działkowcom dostępu do bieżącej wody. Poza tym pomoc finansowa z miasta pozwala nam też na inwestycje w różne formy integracji międzyludzkiej – mówi Stanisław Grudziński, prezes ROD im. 4-Marca.

(r)

fot.: FB/ZOR ARiMR, Tadeusz Surma

Poprzedni artykułIzabela Strzelczyk-Kosmal. Ikony
Następny artykułZespół Parków Krajobrazowych w pięknym „Szmaragdzie”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj