Drzewo Narodzin w szpitalu Zdroje. Listków przybywa

0

Niezwykłe drzewo rozpościera swe konary na korytarzu bloku porodowego szpitala Zdroje. To Drzewo Narodzin, którego gałęzie zdobią listki z imionami i datami narodzin dzieci, które przyszły na świat w tutejszej placówce. Od początku roku przyozdobiło je ponad 200 imion.

– Każda mama, po narodzinach dziecka, otrzymuje listek z imieniem i datą narodzin swojej pociechy i może – wspólnie z osobą towarzyszącą jej przy porodzie – umieścić ten listek na gałęzi – wyjaśnia Beata Szmidt, położna z Bloku Porodowego szpitala Zdroje  – Natomiast jeżeli dziecko rodzi się przez cesarskie cięcie, to wówczas tata oczekujący na bloku porodowym na mamę, umieszcza ten listek na drzewie.

Pomysłodawcami inicjatywy były położne bloku porodowego tego szpitala, a dzieło zostało wykonane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Twoja Położna. Namalowała je stargardzka artystka Patrycja Mróz.

– Początkowo drzewo miało nawiązywać do nieco abstrakcyjnego, a zarazem bajkowego, obrazu z geometrycznymi i uproszczonymi motywami roślinnymi. Jednak z każdą godziną pracy przy ścianie, podczas nakładania wałkiem tła w kolorze nieba, zaczęłam przenosić się w wyobraźni na kwitnącą łąkę, z której roztacza się widok na piękny krajobraz, a ja stoję pod rozłożystym drzewem i słyszę śpiew ptaków. Wówczas uznałam, że drzewo będzie  nawiązywało do naturalnego wyglądu i podzielone zostanie na cztery pory roku, zaczynając od wiosny, a na zimie kończąc – mówi Patrycja Mróz, autorka dzieła.

Zmienność pór roku oddają też ptaki goszczące na poszczególnych gałęziach.

– Wiosną wilga uwiła gniazdo, w którym pojawiły się młode pisklaki. Na gałęziach nawiązujących do lata wyfrunął już z gniazda młody gąsiorek. Późną jesienią zagościł tu rudzik, natomiast na zimowych gałązkach parka gili poszukuje jarzębin ukrytych pod śniegową pierzyną – dodaje Patrycja Mróz.

Drzewo zostało namalowane akrylami. Listki wykonano ze specjalnej folii, umożliwiającej swobodne ich usunięcie w dowolnym momencie, bez uszkadzania samego malowidła. Kolory liści zostały odpowiednio dopasowane do charakteru pór roku. Liście zimowe są w tonacji szarości i błękitu, wiosenne mają odcienie jasnej zieleni, letnie to już dojrzała i ciepła zieleń złamana żółtym kolorem, zaś liście jesienne to paleta barw pomarańczowych i brązowych.

Listki przygotowano w różnych rozmiarach. Wraz z zakończeniem roku kalendarzowego wszystkie zostaną usunięte, tworząc na Drzewie Narodzin miejsce dla upamiętnienia kolejnych maluszków, przychodzących na świat w szpitalu Zdroje.

By nie zakłócać działalności bloku porodowego, dzieło tworzone było etapami. Teraz swym pięknym wyglądem cieszy oczy kolejnych rodziców, nadając tej ważnej i wyjątkowej chwili, jaką są narodziny potomka, dodatkowo bajkowego i niepowtarzalnego klimatu.

– Za nami pierwszy miesiąc nowego roku i już ponad 200 imion zdobi zimowe gałęzie drzewa – mówi Beata Szmidt, położna – Rodzice bardzo chętnie się fotografują na jego tle i podkreślają, że to naprawdę piękna i bardzo oryginalna pamiątka z pobytu w szpitalu.

W przypadku gdy w szpitalu Zdroje odbywają się porody bliźniacze, imiona bliźniaków też znajdują się na Drzewie Narodzin – na jednym wspólnym liściu.

(r)

Poprzedni artykułZawsze Pozytywni zapraszają na warsztaty dla dzieci i dorosłych
Następny artykułKabaret CZESUAF w Piwnicy TPS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj