Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: msze św., marsz i apel pamięci

0

Każdego roku 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się uroczysta msza święta (środa, 1.03.). Z kolei w niedzielę (5.03.) aktywni stargardzianie wezmą udział w 7. Biegu Pamięci – Tropem Wilczym.

Nabożeństwo rozpocznie się o 18:30 w kościele pw. św. Jana. W świątyni tej znajduje się również tablica upamiętniająca żołnierzy wyklętych. Właśnie tam. po mszy, zostaną złożone kwiaty przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, różnych organizacji oraz chętnych mieszkańców.

W tym dniu Stargardzkie Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny organizuje Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po 1944 roku nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.

Wydarzenie rozpocznie się o 18.00 mszą św. w kościele pw. Świętego Ducha, później marsz pamięci przejdzie pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych (u zbiegu ulic Kościuszki i Spokojnej, w narożniku parku Batorego), gdzie w apelu pamięci jego uczestnicy oddadzą hołd bohaterom.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone w Polsce od 2011 r.

Także Ośrodek Sportu i Rekreacji włączył się w obchody tego dnia, zapraszając do udziału w kolejnej odsłonie Biegu Pamięci – Tropem Wilczym. Uczestnicy pokonają symboliczne dystanse – m.in. 1963 m. W rywalizacji w Parku Batorego, jak zawsze, wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli. Na wszystkich biegaczy czekają pamiątkowe medale i koszulki. Są jeszcze wolne miejsca. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj.

bk

Poprzedni artykułPiłka nożna. Stargardzkie derby w Pucharze Polski dla Błękitnych
Następny artykułW MPK dużo nowości: kolejny MAN, nowe wiaty, fotowoltaika, następne tablice DIP


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj