Pyrzyckie. Wyznaczyli kolejne ulice i nadali im nazwy

0

Z roku na rok, na os. Pyrzyckim przybywa domów – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej. Z tego powodu konieczne jest wyznaczenie kolejnych ulic i nadanie im nazw. Rada Miejska w Stargardzie większością głosów podjęła decyzję w tej sprawie. Niedługo na osiedlu tym przybędą 4 nowe drogi – Bohaterów Monte Cassino, Generała Tadeusza Kutrzeby, Generała Stefana Grota-Roweckiego i Generała Augusta Emila Fieldorfa.

Zanim to nastąpiło, rada miejska zniosła nazwy ulic: Bohaterów Monte Cassino, Generała Tadeusza Kutrzeby, Stefana Starzyńskiego, Generała Stefana Grota-Roweckiego, Janusza Kusocińskiego, Harcerska oraz Plac Bohaterów II Wojny Światowej, które zostały nadane w 1988 r., i nazwę ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa nadaną w 1990 r. „Nazwy te zostały nadane ulicom projektowanym, które nigdy nie powstały w terenie, nie zostały też wydzielone geodezyjnie” czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Obecnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje inny układ komunikacyjny w tym rejonie. Konieczne więc było jednoznaczne określenie nazw ulic i ich przebiegu. W związku z tym rada anulowała nazwy tych ulic, które swojego przebiegu nie miały.

Teraz w rejonie ulic: Powstańców Warszawy, Majora Hubala i Bohaterów Getta Warszawskiego prowadzona jest zabudowa mieszkaniowa. Ulice dojazdowe do działek budowlanych nie posiadają nazw, co uniemożliwia ustalenie numeracji porządkowej dla budynków będących w trakcie budowy oraz zaplanowanych do wybudowania.

Biorąc pod uwagę sąsiednie ulice, drogom tym rada nadała następujące nazwy (4 z 8 wcześniej anulowanych): Bohaterów Monte Cassino, Generała Tadeusza Kutrzeby, Generała Stefana Grota-Roweckiego, Generała Augusta Emila Fieldorfa.

Jeszcze przed głosowaniem radny Wojciech Seredyński – już nie pierwszy raz – odniósł się do kwestii proponowanych nazw ulic.

– Dlaczego pominięto proste nazwy jak Harcerska albo Janusza Kusocińskiego. Czy te nazwy zawsze muszą być wieloczłonowe? – pytał radny.

Nadanie nazw o tematyce zbliżonej do istniejących ulic pozwoli na ich łatwą lokalizację w danym obszarze miasta.

Nowo nazwane drogi znajdują się w pobliżu ul. Szarych Szeregów, ul. Powstańców Warszawy, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i ul. Majora Hubala. Ich położenie można sprawdzić na mapie (są zaznaczone jasnozielonym kolorem). W tej okolicy w 2020 r. przybyły też ul. Janusza Korczaka i ul. Dawida Kurzmanna.

W Stargardzie w wielu miejscach nazwy dróg są ze sobą powiązane. W 2022 r. w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii ul. Tytanową i ul. Krzemową uzupełniły ulice: Kobaltowa, Miedziana i Niklowa. Z kolei w pobliżu ul. Wiśniowej wyznaczono kolejne owocowe drogi – Brzoskwiniową, Jabłoniową, Czereśniową i Morelową.

(r)

mapa: geoportal.gov

Poprzedni artykułKto ma odblask na sobie, ratuje swoje życie i zdrowie
Następny artykułRondo z Unią Europejską


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj