Budowa drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Troszyn. To ostatni fragment (33 km) S3 na Pomorzu Zachodnim

0

Obecna DK3 stała się w wielu miejscach placem budowy nowej S3, a roboty trwają już od roku. W rejonie Dargobądza wykonano już pierwsze warstwy nawierzchni na jezdniach S3. Trwają intensywne roboty mostowe, konstrukcje części wiaduktów już wykonano.

Kolejne miesiące, wraz z zakończeniem okresu zimowego, przyniosą dalszą intensyfikację robót budowlanych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2024 roku.

Realizacja w formule projektuj i buduj

W sierpniu 2020 roku GDDKiA podpisała umowy na realizację ostatniego brakującego fragmentu drogi ekspresowej S3 na Pomorzu Zachodnim o długości 33 km. Odcinek Świnoujście – Dargobądz wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP (partnerzy). Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj.

W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odcinka Świnoujście – Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odcinka Dargobądz – Troszyn. Tym samym ruszyły roboty budowlane. W pierwszej kolejności rozpoczęły się prace przygotowawcze – wycinki oraz przebudowa kolizji z sieciami. Prowadzono również w kilku miejscach badania archeologiczne. Stopniowo ruszały kolejne zakresy prac. Obecnie roboty trwają na całym odcinku, a ich zaawansowanie wynosi około 35 proc.

Tymczasowe organizacje ruchu

Droga S3 powstaje w wielu miejscach w przebiegu obecnej DK3. Wiąże się to z koniecznością wprowadzania tymczasowych organizacji ruchu z ograniczeniami prędkości i zakazami wyprzedzania.

W rejonie Troszyna trzeba równoległą jezdnią ominąć rejon budowanego wiaduktu. Na odcinku Wolin – Płocin ruch jest skierowany na jezdnię równoległą, co umożliwiło budowę jezdni S3 w tym miejscu.

Podobnie ruch przebiega w rejonie Dargobądza. Zwężenia jezdni są również na odcinku Dargobądz – Międzyzdroje, a w rejonie Międzyzdrojów ruch odbywa się przez tymczasowe rondo.

Utrudnienia są również na terenie Świnoujścia, gdzie za rondem łączącym DK3 i DK93 trzeba zjechać na bypass omijający obszar budowanego wiaduktu. W rejonie przyszłego węzła Świnoujście, gdzie S3 połączy się z tunelem, są również utrudnienia. Na koniec marca planowane jest przełożenie ruchu na jezdnię równoległą, która powstaje na południe od obecnej DK3.

Organizacje ruchu będą się jeszcze wielokrotnie zmieniać, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na oznakowanie tymczasowe.

S3 Świnoujście – Dargobądz

Odcinek ma długość 17 km. Rozpoczyna się od połączenia z tunelem w Świnoujściu, w pobliżu terminala promów morskich, a kończy na zachód od węzła Dargobądz. Na trasie powstaną cztery węzły drogowe: Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również dziesięć wiaduktów i dwie estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

S3 Dargobądz – Troszyn

Odcinek ma 16 km długości i obejmie budowę węzła Dargobądz, a także Wolin Zachód i Wolin Wschód. Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Troszyna. W ramach inwestycji przewidziano też budowę pary miejsc Obsługi Podróżnych kategorii II na wschód od Dargobądza. Przy węźle Wolin Wschód powstanie Obwód Utrzymania Drogi. Wybudowanych zostanie również siedem wiaduktów, dwa mosty oraz estakada. Powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Film pokazujący aktualne zaawansowanie realizacji inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=PfXG0LS7D6c

(r), mapa, fot., film – źródło: GDDKiA O/Szczecin

fot. 1 – węzeł drogowy Świnoujście Łunowo

fot. 2 – węzeł drogowy Wolin Zachód

fot. 3 – budowa drugiego mostu w Wolinie

fot. 4 – roboty w rejonie Dargobądza

fot. 5 – wykonywanie nawierzchni bitumicznej na odcinku Dargobądz – Troszyn

Poprzedni artykułKorpus Wsparcia Seniorów. Będą kolejne opaski bezpieczeństwa
Następny artykułXIII Grand Prix Stargardu Cztery Pory Roku 2023


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj