Korpus Wsparcia Seniorów. Będą kolejne opaski bezpieczeństwa

0

W Stargardzie pierwsza odsłona programu osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. Korpus Wsparcia Seniorów bardzo dobrze się sprawdziła. W ubiegłym roku do setki z nich trafiły opaski bezpieczeństwa, które po wciśnięciu guzika pomagają wezwać natychmiastową pomoc.

Podczas wczorajszej sesji RM stargardzcy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która umożliwi kontynuowanie programu także w roku 2023.

Będą z niego mogli korzystać mieszkańcy Stargardu w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia

Realizacja programu obejmie swoim zakresem moduł II, mający na celu
poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Korpus Wsparcia Seniorów w Stargardzie to – poza opaskami bezpieczeństwa – także szeroko rozumiana pomoc psychologiczna i społeczna. Działania realizowane z zaangażowaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotkały się z dużym zainteresowaniem. W program włączyli się też wolontariusze, którzy są ważnym elementem całego przedsięwzięcia.

Seniorzy w Stargardzie to liczna grupa. Stanowią blisko 29 proc. mieszkańców. Osoby biorące udział w Korpusie w 2022 r. aż w 88 proc. chciałyby nadal korzystać z udogodnień, które daje program. W minionym roku 69 proc. z nich wciskało przycisk alarmowy, a zadowolonych z efektów tego wsparcia jest aż 92 proc. Urządzenia przez całą dobę monitorują stan zdrowia użytkowników i przekazują zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca. Pomocy udzielano także przy umawianiu wizyt u lekarza, załatwianiu spraw urzędowych i zakupach. Były też wspólne spacery i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Program osłonowy Korpus Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2023 r. ponownie będzie koordynowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Realizacja programu obejmie swoim zakresem moduł II, mający na celu
poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. – po otrzymaniu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotacji na ten cel. Wtedy też zostaną wyłonieni jego uczestnicy.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułOpiekunowie odetchną. Przybędzie nowe mieszkanie wytchnieniowe
Następny artykułBudowa drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Troszyn. To ostatni fragment (33 km) S3 na Pomorzu Zachodnim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj