Sportowiec roku 2022. O zapasach z trenerem Mariuszem Kucharczykiem

0

Na stargardzkiej gali „Sportowiec roku 2022” zabrakło triumfatorki, Pauliny Kucharczyk. Nagrodę w jej imieniu odebrał trener Mariusz Kucharczyk, z którym przeprowadziliśmy rozmowę.

Marcin Kaczan: Paulina została wybrana sportowcem roku 2022 w Stargardzie, ale gdzie ona jest?

– Paulina jest teraz na Pucharze Polski Juniorek Młodszych w Karlinie, gdzie odbywają się kwalifikacje do Mistrzostw Polski – Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Mówi się, że to piłka nożna, koszykówka są najbardziej popularnymi dyscyplinami sportu, ale w Stargardzie od lat również zapasy są w ścisłej czołówce.

Nie mi oceniać, która dyscyplina jest bardziej popularna czy istotna. Powiem w ten sposób, że my staramy się zapewnić naszym zawodnikom odpowiednie warunki do szkolenia. Biorą oni udział w zgrupowaniach kadry Polski i kadry wojewódzkiej. My, jako klub, organizujemy zgrupowania klubowe i małymi krokami osiągamy te wyniki, o których było powiedziane na tej gali.

Jakie są plany Feniksa na ten rok?

– Jak wspomniałem, teraz odbywają się eliminacje do Mistrzostw Polski – pierwszy turniej. Później będzie drugi turniej. Same Mistrzostwa Polski odbędą się w Stargardzie w dniach 28-30 kwietnia. Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą mogli wystąpić na Mistrzostwach Europy lub świata.

To nie pierwsza gala, gdzie najlepszym sportowcem zostaje reprezentant właśnie Feniksa, jego wychowanek.

Zgadza się. Wszystkie wcześniejsze laureatki, Paulina Howis, Patrycja Howis, Katarzyna Mądrowska są naszymi wychowankami, które trenowały od podstaw. Myślę, że prowadzimy dobre szkolenie i cieszymy się z osiąganych wyników.

Jak na tę chwilę wygląda struktura LKS Feniks Pesta?

Na dzisiaj klub zrzesza ponad setkę dzieci. Mamy siedem grup szkoleniowych, począwszy od grupy maluchów, czyli nawet od czterolatków. Tutaj oczywiście są zabawy na macie, zabawy oswajające, a trening trwa około 40 minut. Później są kolejne grupy, też młodsze, ale nie tak bardzo, gdzie trenerami są Krzysztof Mądrowski, Wojciech Kiszka i Weronika Kiszka. Następnie są dwie grupy starsze, gdzie zajęcia prowadzę ja i Katarzyna Mądrowska. U maluchów kładziemy nacisk na wszechstronny rozwój, a u starszych dzieci jest bardziej specjalistyczne szkolenie. Mamy też zajęcia z psychologiem, dietetykiem i odnowę biologiczną.

Wśród wymienionych trenerów same znane nazwiska, bo są to byli reprezentanci Feniksa.

Bardzo mnie cieszy, że zawodnicy i zawodniczki, którzy skończyli karierę sportową, realizują się w roli trenerów. Są to Roksana Dobrodziej – medalistka Mistrzostw Polski, pracuje teraz w Szkole Podstawowej nr 4 i spod jej ręki wyszła Oliwia Jędrzejczak. W szkole pracują też Katarzyna Mądrowska i Krzysztof Mądrowski. W Warszawie z kolei zajęcia zapaśnicze prowadzi Patrycja Howis.

tekst, fot. Marcin Kaczan

Poprzedni artykuł36. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w ZSBT Stargard
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Pokonali triumfatora Pucharu Polski


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj