Ogrody Przelewice. Robią odwierty, by docelowo mieć ciepło z gruntu

0

Wiele dzieje się w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Roboty budowlane idą zgodnie z planem. Poza renowacją XIX-wiecznego pałacu i budynków wchodzących w skład zespołu folwarcznego, na znajdującym się tam placu robione są 200-metrowe odwierty.

Przysłużą się one budowie instalacji pompy cieplnej, która zagwarantuje odpowiednią temperaturę w użytkowanych budynkach Ogrodów Przelewice. Wiercenie prowadzone jest przy użyciu specjalnej, biodegradowalnej płuczki, która nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko.

– W Ogrodach Przelewice zastosowano ekologiczną metodę pozyskiwania odnawialnej energii – ciepła z gruntu, co pozytywnie skutkuje brakiem emisji NO2, CO2, CO, pyłów oraz brakiem odpadów. Instytucja przeprowadziła wstępne bilanse cieplne, zapotrzebowania na wodę oraz ilości ścieków sanitarnych, generowanych przez poszczególne budynki. Wyznaczono także lokalizacje paneli solarnych oraz paneli PV – informuje Kamila Bednarska, specjalista ds. promocji Ogrodów Przelewice.

Dla zobrazowania procesów wytwarzania i zużywania energii, zaplanowano umieszczenie na terenie folwarku tablicy pokazującej wszystkie parametry. Ta innowacyjna instalacja będzie miała zastosowanie w celach edukacyjnych dla gości odwiedzających Ogrody Przelewice.

(r)

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Powtórki z jesieni nie było
Następny artykułFilip na nas liczy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj