Dziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa 

0

Redaktorzy naczelni kilkudziesięciu polskich mediów podpisali list protestacyjny w sprawie „rażącego braku zasad i odpowiedzialności za słowo” dziennikarzy Radia Szczecin i TVP Info. W ten sposób wyrażają nadzieję, że dojdzie do „ukarania osób odpowiedzialnych za złamanie podstawowych reguł zawodu”. Jednocześnie apelują, żeby do czasu wyjaśnienia sprawy „nie przyjmować zaproszeń do programów TVP, TVP Info, a także Radia Szczecin”. 

Z inicjatywy Piotra Pacewicza, redaktora naczelnego OKO.Press, oraz Łukasza Lipińskiego, naczelnego Polityki.pl, powstał list, który wyraża opinię polskiego środowiska dziennikarskiego wobec skandalicznych poczynań autorów rządowych mediów – Radia Szczecin i TVP Info.

Oto jego treść:

Dziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa 

„Tragiczna śmierć niespełna 16-letniego Mikołaja Filiksa stała się wyzwaniem dla opinii publicznej, a zwłaszcza dla naszego środowiska, bo mogły się do niej przyczynić działania osób przedstawiających się tak jak my – jako dziennikarze i dziennikarki. Media publiczne – Radio Szczecin oraz TVP Info – informując 28 grudnia 2022 r. o wyroku z grudnia 2021 r., dotyczącym osoby skazanej za czyny pedofilskie, zrobiły to bowiem w sposób, który pozwolił na łatwą identyfikację, że ofiarą było dziecko szczecińskiej posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks. 

Jako dziennikarki i dziennikarze jesteśmy oburzeni tak rażącym brakiem zasad i odpowiedzialności za słowo. 

Atak podjęły media publiczne i tzw. prawicowe, wypowiadali się politycy PiS, w mediach społecznościowych pojawiły się obrzydliwe insynuacje pod adresem rodziny posłanki. Wiele wskazuje, że uderzenie w polityczkę i jej syna, miało posłużyć do skompromitowania opozycji. 

Wyrażamy nadzieję, że – nawet jeśli nie jest to możliwe w obecnych warunkach politycznych – w przyszłości dojdzie do pełnego wyjaśnienia, jak było możliwe tak skandaliczne naruszenie zasad etyki dziennikarskiej, oraz do ukarania osób odpowiedzialnych za rażące złamanie podstawowych reguł naszego zawodu. W szczególności mamy tu na myśli redaktora naczelnego Radia Szczecin Tomasza Duklanowskiego, autora pierwszego materiału, który rozpoczął tragiczną w skutkach nagonkę na posłankę Filiks i jej najbliższych, ale także inne osoby, które brały i wciąż biorą udział w tym procederze. 

Podpisując ten apel wzywamy do tego, żeby do czasu wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych, nie przyjmować zaproszeń do programów TVP, TVP Info, a także Radia Szczecin. Nawet w najbardziej rozgorączkowanej rzeczywistości politycznej musimy stawiać sobie granicę – jest nią krzywda niewinnego człowieka, w szczególności dziecka. 

Zachęcamy dziennikarzy i dziennikarki wszystkich mediów, od ogólnopolskich po lokalne i branżowe, do indywidualnego podpisywania tego protestu. 

Podpisy prosimy wysyłać na adres [email protected]

Bożena Kuszela – za: https://press.pl/

Poprzedni artykułSpotkanie z Jolantą Aniszewską, autorką książki „Zamęt” – o losach powojennego Stargardu i okolic
Następny artykułEdu Day – Stargard (15.03) i Szczecin (16.03)


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj