Spotkanie z Jolantą Aniszewską, autorką książki „Zamęt” – o losach powojennego Stargardu i okolic

0

Od kilku lat 12 maja obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu. Wtedy wspominamy tych, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej niemal od podstaw tworzyli tutaj polskie miasto. Jak wyglądało w tamtych czasach? Jak toczyło się życie w czasie końca wojny i z czym zmagali się pierwsi polscy mieszkańcy Stargardu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w książce Jolanty Aniszewskiej „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. To dwa tomy ogromnej pracy, wiedzy, ale też zachęty do dalszej dyskusji.

– Premiera tej książki to bardzo ważne, przełomowe wydarzenie w badaniu najnowszej historii Stargardu. Długo czekaliśmy na taką pozycję. Opisanie losów powojennego Stargardu jest niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń. Poprzez uporządkowaną opowieść będziemy mogli poznać i niejako wpleść w otoczenie, w kontekst, trudne losy naszych dziadków czy rodziców. Poznanie i zrozumienie to element budowania lokalnej tożsamości. To podstawa kształtowania szacunku do miejsca i przede wszystkim do ludzi, którzy wiele troski i serca poświęcili sprawom wspólnym, naszej małej ojczyźnie – mówi prezydent Rafał Zając.

Z autorką najnowszej książki o historii Stargardu będzie można spotkać się w najbliższy czwartek (9.03.) o 17:00 w Stargardzkim Centrum Kultury (mała scena, wejście od ul. Wojska Polskiego). Rozmowę poprowadzi dr hab. Eryk Krasucki, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Zamęt” to niełatwa opowieść o jeszcze trudniejszych czasach. Dzieje spokojnego, dostatniego i bezpiecznego miasta, które w kilka lat zmienia się nie do poznania. Historia tych ludzi, którzy stracili swoje domy, i tych, którzy właśnie tutaj musieli zaczynać wszystko od nowa. W relacjach pionierów pojawiają się forsycje – żółte kwiaty kwitnące na gruzach dawnego miasta, często jedyne dobre wspomnienie z przyjazdu tutaj. W „Zamęcie” forsycji właściwie nie ma. Są braki – ludzi do pracy, jedzenia, leków, prądu i wody. Jest opowieść o mozolnym odbudowywaniu Stargardu, nierzadko okupionym ogromnym wysiłkiem.

Książka Jolanty Aniszewskiej zmienia sposób patrzenia na nasze miasto. Pozwala zrozumieć jego współczesny charakter i jeszcze bardziej docenić jego szybki rozwój, spokój i bezpieczeństwo. Na taki właśnie Stargard prawie 80 lat temu pracowali pionierzy.

Tej wiosny również w wielu miejscach zakwitną forsycje. Warto tym razem spojrzeć na nie nieco inaczej.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot. Dariusz Górski

Poprzedni artykułNowe stawki opłat za prawo jazdy – jednakowe we wszystkich województwach
Następny artykułDziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa 


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj