Milion na bezdomne zwierzęta

0

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Stargardzie radni przyjęli kompleksowy program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Dokument określa m.in. ile pieniędzy trafi do schroniska w Kiczarowie i gdzie udzielana będzie pomoc czworonogom poszkodowanym w wypadkach. W 2023 roku na wsparcie dla zwierząt popłynie z budżetu miasta prawie 1 mln zł.

Jak zawsze najwięcej pieniędzy trafi do placówki w Kiczarowie. To właśnie tam opiekę, leczenie i szansę na znalezienie domu dostają bezdomne zwierzęta. Psy i koty bez właścicieli są w naszym mieście odławiane na bieżąco. Zgłoszenia w tej sprawie przez całą dobę przyjmuje straż miejska (tel. 91 577 50 90, 986) i policja (tel. 997). Tylko w 2022 r. schronisko w Kiczarowie przyjęło 339 psów i 119 kotów. W tym samym czasie nowe domy znalazło 189 psów i 80 kotów. W placówce zwierzęta dostawały szczepionki i przechodziły zabiegi kastracji i sterylizacji.

W Stargardzie dba się również o wolno żyjące koty. To zadanie w tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – zrealizuje stargardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wolno żyjące koty są u nas dokarmiane, a także leczone oraz kastrowane lub sterylizowane. Warto pamiętać, że takich zwierząt nie można wyłapywać, odwozić do schroniska albo przepędzać. Zgodnie z prawem nie są to koty bezdomne.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2023 r. to dokument, w którym zawarte są również najważniejsze zasady postępowania z przedstawicielami dzikich gatunków i bezdomnymi zwierzętami gospodarskimi, które pojawiają się w mieście. Mogą u nas liczyć na pomoc w razie wypadku drogowego, a także transport i dalsze leczenie w odpowiednich miejscach. Takie zgłoszenia są przyjmowane całodobowo przez straż miejską (tel. 91 577 50 90, 986).

Kolejnym punktem programu są działania edukacyjno-informacyjne. To przede wszystkim uświadamianie właścicieli psów i kotów w temacie sterylizacji i kastracji. Równie ważne jest zachęcanie do adopcji czworonogów ze schroniska, a w przypadku zakupu psa lub kota – przekazywanie informacji o tym, dlaczego nie należy korzystać z ofert tzw. pseudohodowli.

(r)

fot. FB/Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie

Poprzedni artykułBon turystyczny. Ostatnie dni, żeby z niego skorzystać
Następny artykułNowy rozkład lotów i dodatkowe połączenia z Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj