780. rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi

0

Podczas dwóch dni obchodów tej rocznicy, Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na sesję popularnonaukową o dziejach Szczecina, seanse filmowe, spacer z przewodnikiem oraz wystawę historyczną.

Sesja – z okazji 780-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim – odbędzie się 2 kwietnia (niedziela) w godz. 10:00 – 15:30 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zaproszeni na spotkanie historycy i znawcy historii przeniosą słuchaczy do wczesnośredniowiecznego szczecińskiego grodu, opowiedzą o wynikach badań archeologicznych przeprowadzonych na wzgórzu zamkowym, przybliżą przełomowe wydarzenia w dziejach miasta, w tym Szczecin przełomu XIX i XX wieku z perspektywy kobiecej.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Anny Jagiellonki (wejście A, I piętro). Obowiązują bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie Zamku).

Dzień później, 3 kwietnia (poniedziałek), odwiedzających ZKP czekają kolejne historyczne atrakcje. O godz. 16:00 w sali Kina Zamek odbędzie się seans archiwalnego filmu „Zamek Szczeciński”, który powstał na bazie materiału utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961. Film pokazuje Zamek, jego otoczenie i zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Po pokazie filmu (godz. 17:00) zaplanowano tematyczny spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem po zamkowych dziedzińcach (zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej).

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny (na film obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia od godz. 15:00 w kasie Zamku oraz Centrum Informacji).

Przygotowano również coś dla najmłodszych oraz dla fanów filmów animowanych. „Wielka Podróż Bogusława X” to film animowany koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. W humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię niezwykle barwnej, wyjątkowej na owe czasy, podróży księcia Gryfity. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą wiele ciekawych miejsc, jak choćby Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę.

Pokaz filmu w sali Kina Zamek rozpocznie się o godz. 18:00, bilety: 18 zł (16 zł ulgowy).

Obchodom 780-lecia lokacji Szczecina na prawie magdeburskim towarzyszyć będzie także wystawa „Z dziejów Szczecina”. Na planszowej ekspozycji będzie można ujrzeć najciekawsze dawne widoki i mapy Szczecina, obrazy ilustrujące epokowe wydarzenia oraz wyjątkowe średniowieczne i nowożytne dokumenty archiwalne. Wystawę w Holu Wschodnim będzie można obejrzeć przez cały kwiecień.

Więcej: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/spotkania-i-wyklady/780-rocznica-nadania-praw-miejskich-szczecinowi/

(r), fot. – źródło: Zamek Książąt Pomorskich

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Czas na pierwsze derby regionu
Następny artykułOpieka wytchnieniowa – nabór


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj