Dni Otwarte w OHP w Stargardzie. „To nie jest smutna meta”

0

– Chcemy pokazać, co my tu robimy i jakie mamy pomysły na ten rok – mówił Norbert Śliwa, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. I dodał: – To nie jest smutna meta. Mamy nowoczesne narzędzia, aby tak działać, żeby ta młodzież mogła wejść na rynek pracy.  

Dni Otwarte stargardzkiego OSiW oraz Młodzieżowego Centrum Kariery zainaugurował Tomasz Namieciński, wojewódzki komendant OHP w Szczecinie. Z zaproszenia do odwiedzin placówki przy ul. Jugosłowiańskiej 22A skorzystała młodzież z SP nr 4 w Stargardzie, SP Grzędzice i SP Pęzino.

Oferta stargardzkich Ochotniczych Hufców Pracy w Stargardzie skierowana jest do dwóch grup młodych osób:

– w wieku 15-18 lat (w szczególnych przypadkach również do osób, które ukończyły 14 lat), które nie ukończyły szkoły podstawowej lub nie kontynuują nauki po jej ukończeniu; tej młodzieży stwarza się możliwość uzupełnienia wykształcenia, realizacji przygotowania zawodowego, zdobycia zawodu i kwalifikacji, dając szansę aktywnego funkcjonowania w życiu społecznym i na rynku pracy;

– do 25. roku życia, potrzebujących wsparcia na rynku pracy. OHP proponuje im doradztwo zawodowe, zajęcia z rozwoju osobistego i pomoc w zdobyciu zatrudnienia.

Odzyskać nadzieję, stanąć na nogi, zbudować pozytywny wizerunek samego siebie

Młodzieży z mniejszych miejscowości, która ma utrudniony dojazd do szkół, OHP oferuje miejsca w internacie z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Uczniowie działającej tam Szkoły Branżowej I stopnia realizują naukę zawodu w specjalnościach: kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, cukiernik, murarz-tynkarz.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania zapewnia całodobową opiekę pedagogiczną nad młodzieżą, jak też stwarza warunki ciekawego spędzania wolnego czasu poprzez możliwość korzystania z siłowni, sali komputerowej, bezprzewodowego internetu, tenisa stołowego, piłkarzyków i świetlicy.

Ponadto w OSiW działają koła zainteresowań: sportowe, plastyczne, informatyczne, szachowe i wolontariatu.

– To szczególna szkoła, która pomaga różnej młodzieży. Młodzi ludzie mogą tu odzyskać nadzieję, stanąć na nogi. To dobre, otwarte i przyjazne miejsce. Coraz więcej widać ich w przestrzeni miasta. To bardzo ważne z powodów wychowawczych – zbudować pozytywny wizerunek samego siebie – mówiła podczas panelu dyskusyjnego zastępczyni prezydenta miasta Ewa Sowa.

Norbert Śliwa podkreślił: – Chcemy oduczyć ich mentalności MOPS-u.

Powinno być więcej takich placówek

– Nie przyjmujemy wszystkiej młodzieży. Jeśli ktoś wszedł w konflikt z prawem, nie zostanie tu – zaznaczył Tomasz Namieciński. – Tutaj dzieci mają mieć tak, jak w domu.

– Powinno być więcej takich placówek – mówiła Mariola Łada-Siwiec, kurator specjalista służby sądowej ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Stargardzie. Odnosząc się do tego, wojewódzki komendant OHP powiedział: – Trzeba się przyjrzeć, może uda się zwiększyć ilość miejsc, ale w takim – jak tu – standardzie.

Wspomniał też, jak wyglądała siedziba OHP w Stargardzie trzy lata temu. Faktycznie wygląd budynku po modernizacji, która kosztowała 500 tys. zł,  zdecydowanie się poprawił. Ośrodek doczekał się również bardzo dobrze wyposażonej kuchni, co kosztowało 300 tys. zł. Przy pomocy młodzieży powstała też sala konferencyjna.

OHP zaprasza: U nas skończysz szkołę, zdobędziesz zawód, rozwiniesz swoje pasje i odkryjesz nowe talenty.

W Dniach Otwartych OSiW OHP m.in. uczestniczyli też: Michał Jach – poseł na Sejm RP, Łukasz Wilkosz – wicestarosta stargardzki, Monika Szotowicz – przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Stargardzie, Ludmiła Sabadini – członek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Stargardzie, Zbigniew Hering – dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie, Joanna Machocka – kierownik  Działu ds. Rodziny i Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Aneta Szumska – kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS-u, Włodzimierz Owczarek – dyrektor SP nr 5 w Stargardzie, Sławomir Kuczyński – wicedyrektor SP nr 7 w Stargardzie.

Bożena Kuszela

fot.: Bożena Kuszela, OSiW w Stargardzie

Poprzedni artykułKluczewo. Praca na drogach wre
Następny artykułSpektakl Teatru Krzywa Scena: „Lekarz mimo woli”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj