Niebieski marsz dla osób ze spektrum autyzmu: Zrozumieć ich potrzeby i sposób, w jaki postrzegają świat

0

Setki osób przeszły ulicami Stargardu w wyjątkowym pochodzie. Z daleka było widać, że idący byli niebiescy – w najróżniejszych odcieniach. To symbol wsparcia dla osób w spektrum autyzmu. Zwłaszcza w kwietniu dużo się mówi na ten temat.

Miesiąc Wiedzy o Autyzmie jest okazją do zdobycia cennych informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć ludzi zmagających się na co dzień z różnymi trudnościami.

– Cieszę się, że stargardzianie tak licznie wzięli udział w tym wyjątkowym marszu. Osoby ze spektrum autyzmu doskonale funkcjonują w życiu społecznym, ale czasem potrzebują nieco naszej pomocy. Wszystko zaczyna się od zrozumienia ich szczególnych potrzeb i sposobu, w jaki postrzegają świat. Dziękuję każdemu, kto zdobywa tę cenną wiedzę z korzyścią dla drugiego człowieka – mówi prezydent Rafał Zając.

Tradycyjnie już niebieski marsz przeszedł przez ul. S. Wyszyńskiego i S. Czarnieckiego do Teatru Letniego w parku Chrobrego. To tak zwane ciche wydarzenie, czyli pozbawione bodźców, które mogą przeszkodzić uczestnikom w spektrum autyzmu w radosnym przeżywaniu pochodu. Podobne rozwiązania stosowane są np. w niektórych centrach handlowych i supermarketach, gdzie na kilka godzin wyciszana jest muzyka, a światła zostają przygaszone.

W naszym mieście oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Tam, pod okiem doświadczonych terapeutów, dzieci i młodzież w spektrum autyzmu spędzają wartościowy czas na nauce i zabawie.

Ponadto od kilku lat w jednej z kamienic Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z powodzeniem działa również mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu. Przy pomocy specjalistów dorośli zyskują tam większą samodzielność. Do dyspozycji mają w pełni odpowiednio wyposażony, komfortowy lokal ze wszystkimi udogodnieniami.

Niebieski marsz to dopiero początek kwietniowych aktywności. Przez najbliższe tygodnie KTA poprowadzi akcje edukacyjne, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o autyzmie. Ich bieżącą działalność warto obserwować na facebookowym profilu OREW. Miesiąc Wiedzy o Autyzmie zakończy bieg. Uczestnicy wystartują w piątek (28.04.) o 15:00 z Teatru Letniego w parku Chrobrego.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKabaret Ciach w Piwnicy TPS
Następny artykułList zachodniopomorskiej „Solidarności” do premiera w sprawie rolniczych protestów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj