Golgota szepcze w MDK

0

W sali kominkowej Młodzieżowego Domu Kultury prezentowana jest niezwykła instalacja. Autorami wszystkich elementów „Szeptającej Golgoty” są członkowie pracowni ceramiki MDK. Młodzi ludzie pod okiem Teresy Babińskiej wykonali kilkanaście rzeźb. Można je obejrzeć na zdjęciach albo osobiście wybrać się do placówki przy ul. Portowej 3.

„Szeptająca Golgota” to kompozycja ceramicznych postaci, które tworzą – inną niż zwykle oglądamy – Grupę Ukrzyżowania w otoczeniu wielu koników. Dzieło jest pełne symboliki – szczegółowy opis elementów można znaleźć tutaj. Oto fragment:

„Na podeście umieszczone są kolorowe koniki oraz konie czarny i biały. Grupa Ukrzyżowania kompozycyjnie tworzy ruch kolisty – Jezus spogląda w dół , w lewą stronę ku Aniołowi, którego wzrok i układ rąk również kierują w dół, ku prawej stronie. Po drugiej stronie krzyża czarny koń wspina się ku górze, ku lewej stronie, dotykając łbem krzyża. Kompozycyjne koło  zamyka się. Anioł , Koń i ukrzyżowany Jezus to klamry spinające niebo i ziemię” czytamy w opisie kompozycji. „Idea „Szeptajacej Golgotyjest niejako przedłużeniem idei „Szeptającej Szopkirealizowanej przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Tam dzieci przynosiły wykonane przez siebie Baranki  i Aniołki, i ustawiając je, szeptały do nich „czego chciałyby najbardziej dla siebie i dla tych, których kochają”. Tutaj przynoszą wykonane przez siebie kolorowe koniki, i ustawiając je na podeście, szepczą do nich „za co chciałyby podziękować najbardziej”. Pragnienie i dziękczynienie”.

Każdy, kto chciałby zobaczyć Golgotę na żywo, nie musi się spieszyć – rzeźby zostaną w sali kominkowej także po świętach. MDK będzie ponownie otwarty już we wtorek (11.04.) do 19:00.

(r)

fot. FB/MDK

Poprzedni artykułŚcieżka Dziwnówek – Łukęcin w budowie. Zostanie domknięty atrakcyjny odcinek nadbałtyckiej trasy
Następny artykułPiwnica TPS. Koncert jazzowy – wystąpi The Beat Freaks


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj