Problemy z dzikami na prywatnych posesjach. „Jedynym skutecznym środkiem jest redukcja stada”

0

Rozwój obszarów zurbanizowanych i ingerencja w środowisko naturalne człowieka spowodowały, że dzikie, wolno żyjące zwierzęta coraz częściej trafiają w okolice prywatnych posesji – gdzie, wiedzione instynktem, poszukują pożywienia. Występowanie dzików na obszarach zurbanizowanych jest problemem nie tylko Powiatu Stargardzkiego.

Rozwiązanie tego problemu na terenie Stargardu było głównym tematem spotkania, które wczoraj odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

W spotkaniu uczestniczyli: członek zarządu powiatu Irena Agata Łucka, dyrektor Wydziału Środowiska Katarzyna Legan, dyrektor Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Robert Szauman; mecenas Grzegorz Wesołowski, przedstawiciele: Urzędu Miejskiego, Koła Łowieckiego Daniel, Komendy Powiatowej Policji, Inspekcji Weterynaryjnej, oraz Michał Kudawski z Fundacji na Rzecz Zwierząt Dzika Ostoja, a także mieszkanka ulicy Dalekiej, na której posesji zwierzęta te bytują praktycznie codziennie.

Uczestnicy jednogłośnie przyznali, że rozwiązanie problemu poprzez odłowienie i przesiedlenie zwierząt jest działaniem doraźnym i tymczasowym. Jedynym skutecznym środkiem jest redukcja stada, która może odbyć się tylko na przełomie jesieni i zimy. Strony zadeklarowały daleko idącą współpracę w zakresie identyfikacji liczebności stada i wykonania stosownych działań redukcyjnych.

Istotnym zagadnieniem, poruszonym w trakcie spotkania, było dokarmianie zwierząt przez mieszkańców miasta, a w szczególności przez użytkowników ROD-ów. To zagadnienie, celem uświadomienia skali zjawiska, będzie omawiane 25 kwietnia br. na spotkaniu z zarządami Ogrodów.

(r)

fot. pexels.com

Poprzedni artykułPamięć o zbrodni katyńskiej – zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości
Następny artykułKonferencja „Kreatywnie w bibliotece”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj