PEC z certyfikatami – z dużym udziałem geotermii  

1

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kolejny raz może pochwalić się zdobyciem certyfikatów redukcji emisji PreQurs. To dokumenty potwierdzające, że ciepło systemowe wytwarzane przez PEC jest zgodne ze wszystkimi normami i bezpieczne dla środowiska. Duży udział ma w tym geotermia, która należy do odnawialnych źródeł energii. Już ponad 41 proc. ciepła z PEC pochodzi właśnie z wnętrza ziemi.

Certyfikaty PreQurs potwierdzają, że w porównaniu do lokalnej kotłowni węglowej, zainstalowanej w konkretnym budynku, PEC emituje do powietrza znacznie mniej szkodliwych substancji.

Nasze ciepło systemowe zyskało klasę A+, czyli jedną z najwyższych, oraz znak NE (Nie Emituję). Dodatkowo budynki korzystające z ciepła z PEC zyskały prawo do używania znaku No Smog. To oznacza, że nie emitują szkodliwych substancji do środowiska, a tym samym mają swój udział w poprawie jakości powietrza w całym mieście.

Tak dobry wynik PEC to przede wszystkim coraz większe wykorzystanie geotermii. Instalacja pracuje w oparciu o wody, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Latem woda w Stargardzie podgrzewana jest wyłącznie dzięki energii z wnętrza ziemi.

Spółka regularnie inwestuje też w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym do powietrza przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Z roku na rok rośnie również liczba budynków przyłączanych do sieci miejskiej – tylko w 2022 r. było to ponad 30 obiektów zarówno nowych, jak i istniejących. Mieszkańcy zyskują większy komfort i bezpieczeństwo w domach, a w całym Stargardzie powietrze jest coraz czystsze.

(r)

fot. Arkadiusz Krupa

Poprzedni artykułŻonkile w ogrodzie pamięci
Następny artykułWystawa rysunku i spotkanie z autorką. Psie Sucharki w Stargardzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj