Elektryczny MAN na stargardzkich ulicach

0

Wielu mieszkańców już widziało, jak przemieszcza się po mieście. Robi wrażenie. Będzie u nas jeździć jeszcze do 4 maja br.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sp. z o. o. w Stargardzie testuje autobus przegubowy o napędzie elektrycznym. To MAN Lion’s City 18 E, który na targach w Hanowerze otrzymał tytuł „Bus of the Year 2023”. Jest to kolejna nagroda, którą otrzymała ta generacja autobusów miejskich firmy MAN, po przyznanej w 2019 roku nagrodzie „iF Design Award”.

– Testowany autobus ma 18 metrów długości i posiada 40 miejsc do siedzenia oraz 80 do stania. Zamontowany na dachu system bateryjny, oparty na technologii ogniw litowo-jonowych (NMC), w postaci 8 akumulatorów o łącznej mocy 640 kWh zasila dwa silniki centralne na drugiej i trzeciej osi autobusu. Dwa silniki zwiększają możliwość odzyskiwania energii podczas hamowania z wykorzystaniem systemu rekuperacji. Obie napędowe osie autobusu są zsynchronizowane elektronicznie w celu umożliwienia rozdzielenia momentu napędowego np. w sytuacji poślizgu – zapewniając większą stabilność i bezpieczeństwo jazdy po mokrych odcinkach trasy. Autobus może wykonywać zadania przewozowe bez konieczności doładowywania baterii w ciągu dnia na trasie do około 350 km – informuje MPK.

Autobus jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczucie przestronności wewnątrz autobusu dają duże okna, znacznie większe od zastosowanych w innych tej wielkości pojazdach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

Testy autobusu potrwają do 4 maja br.

– Zachęcamy naszych pasażerów, aby skorzystali z możliwości – być może niektórzy po raz pierwszy – przejechania się autobusem, w którym jedynym źródłem hałasu jest szum toczących się  kół i wiatru – zachwala MPK.

(r), fot. – MPK

Poprzedni artykułNowa dyrektorka ZSBT z aktem powierzenia stanowiska
Następny artykułAnna Domaradzka „Wełną malowane”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj