Zazielenili teren przy Książnicy Stargardzkiej

0

Jak zmieniać nasze najbliższe otoczenie, aby było ekologiczne, estetyczne i angażowało mieszkańców do wspólnych działań? Odpowiedzią na to jest projekt pn. „Społeczny ogród edukacyjny”

Realizują go członkowie grupy nieformalnej, a zarazem członkowie Komitetu Rewitalizacji miasta Stargard, przy wsparciu patrona – Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywni” z Morzycy.

Projekt jest inicjatywą oddolną osób chcących zmienić swoją przestrzeń i pokazujących, że mają realny wpływ na kształtowanie swojego środowiska.

Celem projektu jest ożywienie obszaru Śródmieście – Starówka poprzez wspólne zaangażowanie się w stworzenie ekologicznej, zielonej przestrzeni, w obrębie której łączą się działania edukacyjne z integracyjnymi i społecznymi.

Nasadzenia już są.

Członkowie Komitetu Rewitalizacji, pracownicy Książnicy, członkowie PSONI, mieszkańcy Stargardu różnych profesji – w sumie około 30 osób – spotkali się na tyłach budynku Książnicy Stargardzkiej i wspólnie posadzili różne rośliny. Cała skarpa zazieleniła się. Projekt przewiduje też zamontowanie karmnika i hotelu dla owadów.

– Na szczycie mamy laurowiśnię. Jest to wyższy krzew zimozielony, który będzie oddzielał część terenu spółdzielni od części Książnicy. Na dole mamy barwinek, który już kwitnie na biało. Pośrodku jest trzmielina. Wszystkie te gatunki zostały tak dobrane, aby były w tonacji zieleni – różnej zieleni. To wszystko będzie korespondowało z bryłą Książnicy Stargardzkiej – mówiła Monika Jarosz-Szczepaniak, ogrodnik miejski. – Dodatkowo, jakby od centrum, też będą posadzone te rośliny, przy czym dojdzie do nich kwitnący na biało pięciornik.

Mieszkańcy będą mogli odpoczywać w tym miejscu, planując kolejne inicjatywy, za które będą współodpowiedzialni, dbając o jego trwałość i estetykę. Powstanie edukacyjny ogród społeczny i przyjazna przestrzeń międzypokoleniowa.

Finał akcji nastąpi 6 maja br. o godz.16.30 przy Książnicy.

– Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na wspólny Piknik Sąsiedzki, który będzie podsumowaniem realizowanego projektu – mówiła Arleta Majewska z Komitetu Rewitalizacji.

Projekt „Społeczny ogród edukacyjny” realizowany jest przez grupę nieformalną wraz z patronem Kołem Gospodyń Wiejskich „Aktywni” z Morzycy w ramach Programu Społecznik 2022 – 2024.

bk

fot.: Bożena Kuszela, https://www.facebook.com/kgw.morzyca/

Poprzedni artykułElegancko i z klasą
Następny artykułRemont ińskiego kina z dotacją. Uczestnicy ILF-u odetchną


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj