Jazz in TPS. Francesco Cusa Polish Quartet

0

Francesco Cusa – włoski perkusista jazzowy wystąpi w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu wraz z trójką rodzimych muzyków: Krzysztofem Kuśmierkiem, Patrykiem Matwiejczukiem oraz Piotrem Cienkowskim. Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 maja o godz. 18.

Lider grupy to także kompozytor, pisarz oraz pedagog. Wykładowca perkusji jazzowej w Conservatorio Bellini. W swojej muzycznej karierze współpracował z wieloma uznanymi muzykami z Europy i świata. W gronie tym są tak cenione osobistości jak: Paolo Fresu, Andy Shepard, Kenny Wheeler, Piero Bittolo Bon czy Silvia Bolognesi. Jest również liderem zespołów Francesco Cusa Trio oraz Francesco Cusa & Assasins.

W Polsce Cusa zagra autorski materiał w towarzystwie trójki rodzimych muzyków: Krzysztofa Kuśmierka, Patryka Matwiejczuka oraz Piotra Cienkowskiego. Panowie znani są z zespołów jazzowych takich jak Unleashed Cooperation, Kwaśny Deszcz czy Anomalia. Zespół wykona autorskie kompozycje lidera będące mixem struktur polimetrycznych, swobodnej improwizacji oraz inspirowanych standardami melodii.

„Mój pomysł na muzykę wywodzi się z perspektywy odwrotnej do procesów, które normalnie determinują praktykę muzyczną. Zaczynamy od improwizowanych form z zamiarem zbudowania struktur polirytmicznych, melodii, które dopiero w późniejszym czasie zdeterminują proces kompozytorski, który można utrwalić na papierze. Zbyt często żyjemy w pogoni za przypadkowymi produkcjami, nawet szlachetnymi pomysłami muzycznymi, które wymagałyby znacznie więcej osadzania się, czasu i dojrzewania. Z tych powodów starałem się odwrócić ten proces, to znaczy stworzyć zespół, z którym można bawić się niemal minimalistycznym pomysłem na natychmiastową kompozycję, z którym można słuchać twórczej iskry chwili i rozwijać komórki dźwiękowe, które mogą być wynikiem wpływów środowiska, nastrojów chwili, sugestii podróży, smakowanych potraw itp. Niewłaściwe byłoby jednak mówienie o „muzyce improwizowanej”. Określiłbym ją raczej jako rodzaj podświadomego wypośrodkowania naszej wizji muzycznego konstruktu. „Nieunikniony” proces, który z czasem zadecyduje o ekspresji zespołu, spowoduje, że w jego nieuniknionym tworzeniu każda nuta, każde uderzenie w instrument będzie wynikiem nieuniknionego” – Francesco Cusa.

Więcej na: http://www.francescocusa.it/

Skład zespołu:

Francesco Cusa – perkusja

Krzysztof Kuśmierek – saksofon

Patryk Matwiejczuk – piano

Piotr Cienkowski – kontrabas

Bilety po 50 złotych do nabycia w Piwnicy pod Galerią, Kawiarni na Okrągło oraz przed koncertem.

(r)

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Skomplikowali sobie sytuację
Następny artykułZatrzymali 31-latka, który miał przy sobie kradzione rzeczy i narkotyki


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj