Przekazać pamięć o pionierach kolejnym pokoleniom

0

Dużo zabawy i mnóstwo ciekawych historii pobudzających wyobraźnię – już po raz siódmy 12 maja obchodziliśmy Dzień Pionierów Stargardu. To święto tych, którzy tuż po II wojnie światowej tworzyli od nowa polskie miasto.

– To dla nas ważne święto. Stargard ma bardzo bogatą historię z wieloma zwrotnymi momentami, które istotnie wpłynęły na losy mieszkańców. Jednym z takich okresów był czas po zakończeniu II wojny światowej, kiedy z różnych stron Polski przybywali tutaj ludzie zaczynający wszystko od zera. To święto jest wyrazem szacunku za ich ciężką pracę i ukształtowanie niemal od podstaw nowego Stargardu. Pamiętamy o nich, dbając także o dalszy rozwój naszego miasta – mówił wczoraj prezydent Rafał Zając.

Podczas obchodów Dnia Pionierów Stargardu na Rynku Staromiejskim niesłabnącą popularnością cieszyło się koło fortuny z nagrodami. Wśród wygranych były setki młodych krzewów forsycji – rośliny o charakterystycznych, intensywnie żółtych kwiatach, będące symbolem pionierów Stargardu.

– Dzisiaj wszyscy jesteśmy pionierami Stargardu – podkreślił ze sceny konferansjer Wojtek Makowski.

Na scenie swoje umiejętności prezentowali: przedszkolaki, zespół De Facto ze Stargardzkiego Centrum Kultury, wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Big Band Stargard i tancerze z Pracowni Dancehall SCK. Najmłodsi stargardzianie chętnie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Książnicę Stargardzką i Młodzieżowy Dom Kultury.

Tych, którzy lubią świętować aktywnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosił do udziału w 7. Biegu Forsycji.

Na Rynku i w jego sąsiedztwie krążyli kurierzy w stylowych przebraniach. Rozdawali mieszkańcom „Wieści z Wieści”. W lokalnej gazecie z 1946 r., można było przeczytać m.in. o amerykańskich uczonych, którzy nawiązali kontakt z księżycem, apelu papieża Piusa XII i zmianie czasu na letni.

Ponieważ Muzeum Archeologiczno-Historyczne od wielu lat gromadzi historie stargardzkich pionierów, ich losy można było poznać m.in. w „Namiocie wspomnień”, do którego chętnie zaglądali stargardzianie.

Dowiedzieli się tam, że nowi, polscy mieszkańcy musieli zmierzyć się z problemami w każdym aspekcie codziennego życia. To właśnie w podziękowaniu za wysiłek włożony w budowanie – praktycznie od podstaw –  miasta, od 2017 r. świętujemy Dzień Pionierów Stargardu, przekazując pamięć o nich kolejnym pokoleniom.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułZ „białych koszar” na ćwiczenia ANAKONDA-23
Następny artykułDoczekaliśmy się Poradni Kardiologii Dziecięcej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj