Chcą mieć ekrany akustyczne. Na razie w ramach nasadzeń zastępczych posadzone zostaną drzewa

0

Grupa 20 mieszkańców zamieszkałych w bloku nr 4 przy ul. Czesława Niemena w Stargardzie w kwietniu br. złożyła petycję w Radzie Miejskiej, dotyczącą zamontowania ekranów dźwiękochłonnych przy nowo wybudowanym osiedlu Harmonia Park – w sąsiedztwie obwodnicy północnej.

Autorom petycji bardzo zależało na tym, by ekrany pojawiły się jak najszybciej.

Sprawą zajmowali się dzisiaj na sesji stargardzcy radni.

– Spotkałem się z nimi przed sesją – mówił Norbert Śliwa, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji RM – Wyjaśniłem, że teraz brak jest zasadności dla takich ekranów. Udało się tyle, że na razie ZUK posadzi drzewa. Mieszkańcy zaakceptowali to.

Czesław Kwiatkowski, przewodniczący komisji budżetu, gospodarki i rozwoju RM, powiedział: – Uważam, że wprowadzenie tam ciężkich zasłon byłoby ze szkodą dla estetyki w tym miejscu. Podoba mi się to, że będą bariery roślinne.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o nieuwzględnieniu petycji mieszkańców.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, jak do tego doszło:

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stargardzie wystąpił do prezydenta miasta o ustosunkowanie się do petycji. O terminie jej rozpatrzenia i procedurze wnoszący petycję został powiadomiony pismem z 2 maja br., ale w wyznaczonym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji RM nie uczestniczył.

Prezydent ustosunkował się do sprawy 10 maja br.

Komisja na posiedzeniu 12 maja br., po przedyskutowaniu wszelkich kwestii związanych z zamontowaniem ekranów dźwiękochłonnych przy osiedlu Harmonia Park, stwierdziła, że na obecnym etapie budowy obwodnicy północnej miasta brak jest zasadności względem uznania tej petycji.

Komisja w niniejszej sprawie zaznaczyła, że inwestycja polegająca na budowie fragmentu tej obwodnicy – na odcinku od ul. Składowej do ul. Orzeszkowej – została zakończona, a jej realizacja przebiegła zgodnie z decyzją wydaną przez Starostę Stargardzkiego. Odbiór inwestycji nastąpił w styczniu br.

Dalej czytamy: Jednakże biorąc pod uwagę powstanie w bliskim sąsiedztwie obwodnicy nowego osiedla mieszkaniowego pod nazwą Harmonia Park, podjęto decyzję o zleceniu wykonania dodatkowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, obejmującej swoim zakresem budowę jednostronnych ekranów akustycznych na odcinku od ul. Podleśnej do ul. Orzeszkowej. Koszt wykonania ekranów oscyluje w granicy 2 mln zł, w związku z czym miasto Stargard planuje pozyskać na ten cel dofinansowanie zewnętrzne. Po zbilansowaniu zadania miasto niezwłocznie przystąpi do wykonania tej inwestycji.

Trzeba podkreślić, że dla podniesienia komfortu życia mieszkańców przy ul. Czesława Niemena 4 – w ramach nasadzeń zastępczych, realizowanych przez Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie – posadzone zostaną drzewa. Nasadzenia te powinny zapewnić częściową izolację zabudowy mieszkaniowej od ciągów komunikacyjnych do czasu wybudowania ekranów akustycznych.

Komisja w ślad za pozyskanymi informacjami stwierdza, że w ramach już zrealizowanej inwestycji posadzonych zostało 190 drzew oraz prawie 2,5 tys. krzewów, w tym m.in. platany, jesiony, lipy i klony, co bezsprzecznie wpłynęło na wzrost atrakcyjności przestrzeni miejskiej w rejonie nowo powstającego osiedla.

bk (wytłuszczenia moje)

fot. – źródło: fotografia.stargard.pl / FB Marbud Stargard

Poprzedni artykułWspaniała publiczność, niezwykła energia na 5-lecie Cameraty
Następny artykułJechał w nocy rowerem bez świateł, miał przy sobie narkotyki


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj