Będzie następny odcinek budowanej obwodnicy. Jest umowa z wykonawcą

0

Miasto rusza z budową kolejnej części obwodnicy północnej – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, która umożliwi płynne połączenie z ul. Podleśną. Niebawem zacznie się projektowanie, a start robót budowlanych planowany jest na początek 2024 roku. Ten odcinek wraz z ukończonym fragmentem od ul. E. Orzeszkowej do ul. Składowej pozwolą na zdecydowane usprawnienie ruchu w całym mieście i przeniesienie go poza centrum.

Umowę na inwestycję o wartości ponad 25,3 mln zł podpisano ze spółką Strabag z Pruszkowa, która zaproponowała najkorzystniejszą cenę.

– Ten element obwodnicy to następny duży krok w przygotowaniach alternatywnej trasy dla stargardzian, ale również w wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem. Zaplanowaliśmy go w naprawdę wysokiej jakości i z imponującą liczbą nowych drzew i krzewów – co można zobaczyć na gotowej już części, jadąc od wiaduktu na ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Spółka Strabag jest sprawdzonym wykonawcą, więc myślę, że możemy się spodziewać solidnie zrobionej drogi, zrealizowanej w dobrym tempie. Przypomnę, że poprzednią część inwestycji ukończyła dla nas pół roku przed planowanym terminem – mówi prezydent Rafał Zając.

Od lutego 2023 r. można już jeździć przez pierwsze 900 metrów obwodnicy północnej – od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Poza samymi jezdniami i rondem są też chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Całość oświetla prawie 50 lamp LED, a deszcz odbiera nowa kanalizacja. Jest także bardzo dużo zieleni – prawie 200 drzew i ponad 2,4 tys. krzewów.

Jeszcze w czerwcu rozpoczną się intensywne prace przy dokumentacji niezbędnej do budowy następnego odcinka obwodnicy – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. To w sumie prawie 900 m nowej, wygodnej i bezpiecznej drogi, latarnie, ale także 2 duże ronda, ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, odwodnienie i bardzo wiele roślin. Inwestycja to w sumie blisko 7 tys. nowych drzew i krzewów. Będzie też nowość – zielone przystanki autobusowe, które świetne wpiszą się w całość obwodnicy. Wszystko uzupełni również nowy wodociąg, a także kanalizacja deszczowa wzdłuż ul. E. Orzeszkowej.

W przyszłości obwodnica zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie projektowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Usługowej, połączy się z oddanym do użytku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. W ten sposób nawet tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu. Korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia.

Roboty przy nowej obwodnicy północnej od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2025 r. Na ten cel miasto pozyskało 17 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Cały czas trwają też prace nad projektem trzeciej części – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.

(r), fot. i mapa – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułZaczarowany Dzień Dziecka z nowym placem zabaw
Następny artykułPEC sprzedaje węgiel


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj