Nowe eksponaty w MAH

0

Jedwabna tkanina ołtarzowa z 1678 roku i obraz olejny przedstawiający panoramę Stargardu z 1939 r. – te dwa obiekty pojawiły się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Jedwabna tkanina ołtarzowa z 1678 roku, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, została zaprezentowana wczoraj w Bastei w obecności dyrektora Tomasza Łęckiego oraz Marianny Czerwińskiej i Agnieszki Ochli z Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz dyrektora Marcina Majewskiego i Piotra Tarnawskiego ze stargardzkiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Przed dziesiątkami lat eksponat ten podarowała kościołowi Mariackiemu w Stargardzie – Maria Dracken.

Po II wojnie światowej obiekt uznawano za zaginiony. Jedwabna tkanina została zidentyfikowana przy okazji przygotowywania wystawy „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”. Podczas badań okazało się, że została ona wywieziona ze Stargardu do Poznania już kwietniu 1945 r.

– Wiele obiektów z kościoła Mariackiego zaginęło po 1945 r., dlatego ten odnaleziony w poznańskim Muzeum Narodowym ma dużą wartość dla historii miasta i regionu. Dzięki uprzejmości tego Muzeum tkanina pozostanie na dłużej w Stargardzie. Moment jej prezentacji zbiegł się także z jubileuszem otwarcia po remoncie budynku Bastei oraz wystawy stałej, które miało miejsce 13 czerwca 2013 r. – informuje kustosz Piotr Tarnawski z MAH.

Jedwabną tkaninę można oglądać na wystawie „Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX w.”, która znajduje się w Bastei w parku Piastowskim.

Druga nowość w MAH to obraz z 1939 r., którego autorem jest dr Otto Thiele. Choć nie mieszkał w Stargardzie, odwiedzał miasto, malował tutaj i prezentował swoje dzieła. Kilka obrazów dr. Thielego, w tym „Nad Iną w Stargardzie”, pojawiło się na wystawie zorganizowanej z okazji 700-lecia miasta. Było to w 1943 r.

(r)

fot. FB/MAH

Poprzedni artykułPodsumowały tańcem cały rok
Następny artykułAkcja służb. Zatrzymano mężczyznę [zdjęcia, film]


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj