Pomorze Zachodnie kolejny raz kupuje nowe pociągi

0

Ponad 130 milionów złotych przeznaczy Województwo Zachodniopomorskiego na zakup czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. – Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor – mówi marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

Tabor kolejowy należący do samorządu województwa (w sumie 74 pojazdy) będzie jeszcze nowocześniejszy. Zamówienie na cztery czteroczłonowe EZT jest właśnie finalizowane. Przypomnijmy – w ogłoszonym kilka miesięcy temu przetargu złożona został jedna oferta, a cena pociągów była nieco wyższa (130 724 400 zł brutto) niż zakładano (123 mln zł brutto). Sejmik WZ zdecydował jednak o zwiększeniu kwoty na zakup pojazdów.

– Kupujemy nowe pociągi dla Pomorza Zachodniego! – informuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor. Rozstrzygnięty właśnie przetarg przewiduje opcję 4+4 – zamówienie podstawowe plus dodatkowe cztery pociągi. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale rozważamy taką możliwość.

W tym optymistycznym scenariuszu Województwo Zachodniopomorskie zyskałoby osiem fabrycznie nowych pojazdów. Zamówione EZT mają pojawić się na torach do listopada 2025 r. Będą przystosowane do jazdy dwukierunkowej (z prędkością eksploatacyjną min. 160 km/h) i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. W pojazdach zaplanowano 154 stałe miejsca do siedzenia, 36 uchylnych oraz 273 miejsca do stania, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów (wcześniej standardem było 10 miejsc). W przedsionkach będą kosze do segregacji odpadów, a w środkowych członach pojazdu zaprojektowano podwójne drzwi, żeby łatwiej wysiadało się z wózkiem czy rowerem.

– Realizując takie zamówienia, odpowiadamy na oczekiwania mieszkańców i gości odwiedzających nasz region  – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz. – Bezpieczny, wygodny, ekologiczny transport to dla samorządu województwa priorytet! Na Pomorzu Zachodnim nie ma już starych pociągów. Przez dwa lata nasza flota wzbogaciła się o 12 hybryd. Kupiliśmy też 40 elektrycznych Impulsów. Ale jest jeszcze kilka pojazdów, które chcemy zastąpić najnowocześniejszymi elektrykami.

Pojazdy, których właścicielem jest samorząd województwa, są użytkowane przez Polregio. Pociągi z logo Pomorza Zachodniego wyruszają w trasę nawet 270 razy dziennie, przewożąc tysiące pasażerów. W 2022 roku z usług kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim skorzystało przeszło 7,5 mln osób. To największa liczba pasażerów od ponad 10 lat.

Dostawcą nowych pojazdów będzie nowosądecki Newag SA.

Zakup pociągów ma być dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości do 85 proc. wartości zamówienia.

(r)

Poprzedni artykułChełmońskiego. Nowa droga coraz bliżej
Następny artykułZrobili wiele, żeby dobrze znać Stargard


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj