Dzwony do naprawy, cerkiew do remontu

0

Prawie 1,2 mln zł pozyskało miasto na inwestycje w dwóch zabytkowych budowlach. Środki pozwolą na renowacje w kościele pw. św. Jana i w cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

392 tys. zł pójdzie na prace konserwatorskie konstrukcji dzwonowej i zespołu dzwonów w kościele pw. św. Jana (parafia pw. św. Józefa). Wieża tego zabytku ma 99 m i jest trzecią pod względem wysokości na Pomorzu Zachodnim oraz jedną z najwyższych w Polsce. Znajduje się w niej największy w regionie dzwon z 1464 r., który waży 4,5 tony, ma 1,5 m wysokości, a jego dolna średnica wynosi prawie 1,8 metra. Po remoncie możliwe będzie ponowne uruchomienie wszystkich trzech elementów.

Pozyskane dofinansowanie pozwoli też na modernizację wnętrza cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Poza tym oczyszczona i zakonserwowana zostanie także elewacja zewnętrzna obiektu stojącego przy ul. św. Jana Chrzciciela. Zaplanowano również naprawę tynków zniszczonych przez nieszczelny, ale wyremontowany już dach. Wymienione zostaną także płytki w nawie głównej i prezbiterium. Na ścianach odtworzone będą ornamenty i malowidła.

Ten neogotycki zabytek jest miejscem nabożeństw, jak też interesujących wydarzeń kulturalnych. Regularnie odbywa się tam m.in. Przegląd Pieśni Liturgicznych i Paraliturgicznych.

Prace zostaną niemal w całości sfinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

(r)

fot. Adrianna Król/UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułGryfiki skradły serca stargardzian. Urocze stwory świetnie wpisują się w pejzaż miasta
Następny artykułKoncert Katapetasmy „Piękno w różnorodności”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj