Oszustwo na policjanta. Seniorka traci pieniądze i biżuterię

0

Mimo że policja cały czas ostrzega przed przestępcami podającymi się za policjantów, ciągle odnotowuje tego typu oszustwa. Oszuści wciąż wymyślają nowe historie mające nakłonić szczególnie osoby starsze do przekazywania swoich oszczędności.

Do Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie zgłosiła się 72-letnia kobieta, która – jak się okazało – niestety została oszukana tzw. metodą na policjanta.

Jak ustalili funkcjonariusze, do seniorki na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podała się za pracownika poczty i wypytywała o jej adres zamieszkania. Chwilę później kobieta odebrała kolejny telefon, tym razem dzwonił mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza policji. Poinformował ją o tym, że wcześniej dzwoniła oszustka, która wraz z grupą osób próbowała wyłudzić kredyt na jej dane osobowe. Mężczyzna dodał, że ta sama grupa osób dokonuje kradzieży z włamaniem do mieszkań i za chwilę ma zamiar wejść do mieszkania kobiety i ją okraść. Zapewniał, że tylko przekazanie pieniędzy policji na przechowanie może ją uchronić od utraty oszczędności.

– Stargardzianka uwierzyła, że rozmawia z mundurowym i zrobiła wszystko, co jej kazał. Seniorka postąpiła zgodnie z instrukcją ,,policjanta’’ i spakowała pieniądze w kwocie 37 tysięcy złotych oraz kosztowną biżuterię i wyrzuciła je przez okno – informuje asp. Justyna Siwarska ze stargardzkiej komendy policji.

Policja ponawia apel i prośbę do osób młodych. Rozmawiajcie o oszustwach z waszymi rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad:

– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

– Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.

– Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

– W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

(r)

Poprzedni artykułJest budżet na 2024 rok
Następny artykułSzczepienia czekają


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj