Wyjątkowe narodziny przez telefon – z pomocą medycznych dyspozytorów

0

Pod koniec kwietnia, w odstępie kilku dni, dyspozytorzy medyczni ZUW w Szczecinie pomogli podczas rozmowy telefonicznej bezpiecznie przyjść na świat dwóm chłopcom. Takie wezwania zdarzają się raz na kilka lat!

– Dzień dobry, siostra rodzi, wychodzi główka, potrzebuję karetki! – usłyszał dyspozytor medyczny Wojciech Skotnicki, odbierając telefon alarmowy podczas swojego dyżuru 26 kwietnia tego roku.

Na miejsce natychmiast zadysponowano zespół ratownictwa medycznego, ale rodzący się maluch nie chciał dłużej czekać. Brat pacjentki dzięki wskazówkom dyspozytora przyjął poród w domu na szczecińskim Niebuszewie. Zanim ratownicy dotarli na miejsce, przed godz. 6 rano na świat przyszedł zdrowy i silny chłopczyk, który finalnie wraz z mamą trafił do szpitala.

Podobna sytuacja powtórzyła się już kilka dni później, 30 kwietnia przed godz. 8 rano. Wówczas zgłoszenie do jednego z domów na terenie powiatu sławieńskiego przyjmował dyspozytor Mariusz Lipski. W tym przypadku telefon z prośbą o przysłanie karetki wykonała mama rodzącej kobiety. Dzięki wskazówkom dyspozytora medycznego na świat przyszedł jej wnuk, który otrzymał 10 punktów w skali Apgar. On także finalnie wraz z dzielną mamą został przewieziony karetką do szpitala.

Takie rozmowy, podczas których do porodu dochodzi przed przybyciem na miejsce ratowników medycznych, zdarzają się raz na kilka lat.

Rocznie do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego trafia ponad 1,2 mln zgłoszeń od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy. Telefony te odbierają operatorzy numeru alarmowego 112, którzy przyjmują wezwanie, anulują je lub przekierowują do właściwych służb. Jeśli zdarzenie wymaga pomocy medycznej, trafia do dyżurujących w urzędzie dyspozytorów medycznych, którzy podejmują decyzję, czy na miejsce należy wysłać zespół ratownictwa medycznego (więcej informacji o pracy operatorów 112: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/112-odciaza-sluzby)

Sami dyspozytorzy medyczni rocznie odbierają ponad 200 tys. telefonów od osób potrzebujących pomocy. Zgłoszenia dotyczą zwykle urazów, zatrzymania akcji serca, wypadków samochodowych czy zasłabnięć.

(r)

fot. ZUW Szczecin

Poprzedni artykułDołącz do Stargardzkiego Korowodu Dziejów – najlepiej w stylowym przebraniu sprzed wielu lat
Następny artykułSCK. Festiwalowe Perły Filmowe – PROGRAM


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj