Za nami Dzień Pionierów Stargardu. „Poznać dzieje naszych przodków”

0

12 maja obchodziliśmy Dzień Pionierów Stargardu. To była już 8. jego edycja. Wiele się działo tego dnia na Rynku Staromiejskim. W różny sposób wspominano pierwszych polskich mieszkańców naszego miasta. Między innymi za pośrednictwem okolicznościowej gazetki i filmu detektywistycznego „Tajemnica forsycji” zrealizowanego przez pracownię telewizyjną MDK i MAH.

Zebranych na Rynku stargardzian przywitali ze sceny włodarze miasta i organizatorzy: wiceprezydent Ewa Sowa, Małgorzata Bąk – dyrektor wydziału kultury UM; Jolanta Aniszewska – dyrektor Książnicy Stargardzkiej, Małgorzata Flas –  dyrektor MDK, Marcin Majewski – dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a także prowadzący wydarzenie Norbert Śliwa.

– Dzień Pionierów jest okazją do świetnej zabawy, ale również do poznania dziejów naszych dziadków, rodziców i krewnych. Oni przybyli do Stargardu z różnych części Polski, przywożąc ze sobą regionalne zwyczaje i tradycje, które tutaj przekazywali następnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni za to, że praktycznie od podstaw stworzyli dla nas nowe miasto. Właśnie dlatego co roku 12 maja wspólnie obchodzimy święto wszystkich stargardzian – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

I to właśnie mieszkańcy przez 3 godziny korzystali z różnych atrakcji na Rynku Staromiejskim. Quizy, konkursy z nagrodami, kreatywne warsztaty plastyczne, gra terenowa – wypełniły ten czas, bawiąc się i zdobywając wartościową wiedzę. Stargardzianie, jak zwykle, ustawili się też w długiej kolejce do koła fortuny, które podczas miejskich imprez cieszy się niesłabnącą popularnością. Było warto, bo przy okazji Dnia Pionierów do wylosowania,  oprócz typowych gadżetów, były również setki sadzonek forsycji – rośliny związanej z początkami polskiego Stargardu.

Duże zainteresowanie wzbudził film pt. „Tajemnica forsycji”, który tego dnia kilka razy był prezentowany w gmachu muzeum.

Jego twórcy tak o nim piszą: „To mrożąca krew w żyłach opowieść o czasach pionierów Stargardu, o tajemniczym symbolu forsycji i poszukiwaniu odpowiedzi na otaczające nas pytania”.

W roli głównej wystąpiła – bardzo rezolutna Zosia Jęchorek, jako detektywka Zosia. W pozostałych rolach m.in. Karolina Rembas, pracownik MAH w Stargardzie. Zdjęcia Marcel Dębicz. Światło i montaż Waldemar Jaszczak. Scenariusz i reżyseria Maciej Piaszczyński.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułW warunkach recydywy pędził z prędkością 212 km/h – dostał 5000 zł mandatu i 15 punktów karnych
Następny artykuł„DooKOŁA z Marcinem Mellerem” – spotkanie autorskie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj