Zbadają plac Wolności i teren wokół niego

0

To będzie jedna z największych inwestycji, która zupełnie zmieni oblicze ścisłego centrum Stargardu. Ul. S. Wyszyńskiego, pl. Wolności i teren przy Stargardzkim Centrum Kultury zostaną przebudowane. Żeby rozpocząć realizację tak ogromnego projektu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jednym z niezbędnych elementów są badania georadarowe.

Specjalistyczne prace już od czwartkowego wieczoru (23.05.) będą prowadzone na parkingu przy Stargardzkim Centrum Kultury. Radar prześwietli również pl. Wolności w okolicy ul. J. Piłsudskiego, Kardynała S. Wyszyńskiego i Wojska Polskiego, wejście do amfiteatru i skwer św. Jana Pawła II.

Takie działania są konieczne ze względów historycznych. Chodzi o zlokalizowanie mogił wojennych powstałych wiosną 1945 roku. Teren o powierzchni ponad 6800 m2 zostanie dokładnie sprawdzony, a badania zakończy szczegółowy raport, który ma być gotowy do końca czerwca. Koszt wszystkich prac to 40 tys. zł. Wykonawcą jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu aut, prace zaplanowano przede wszystkim w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. Pierwszy etap rozpocznie się w czwartek (23.05.), dlatego od 18:00 zamknięty będzie parking przy SCK. Teren ma być niedostępny do końca niedzieli (26.05.). W tym czasie, w rejonie działań, można się też spodziewać czasowych utrudnień na ulicach. Dlatego mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności. Zaplanowany harmonogram zostanie zrealizowany pod warunkiem, że nie będzie padać. W przypadku deszczu wyznaczone zostaną nowe terminy.

Takie badania to kolejny krok w kierunku całkowitej przebudowy ścisłego centrum Stargardu. Na ul. S. Wyszyńskiego, pl. Wolności i na terenie przy SCK powstaną miejsca do spędzania wolnego czasu. Chodzi o to, by stworzyć wygodną, nowoczesną i estetyczną przestrzeń, w której mieszkańcy będą chcieli zostać na dłużej. Więcej możliwości dla pieszych, dodatkowa zieleń, uspokojenie ruchu aut, oferta gastronomiczna – to wszystko zupełnie odmieni tę część naszego miasta.

Na ukończeniu są przygotowania do wyłonienia wykonawcy projektu inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, poznamy go w tegoroczne wakacje.

(m)

fot. Robert Ryndziewicz

Poprzedni artykułZDP. Zamkną dwa skrzyżowania, na trzecim będzie ruch jednostronny
Następny artykułFotograficzna Noc Muzeów i ArtFestiwal Junior ’24


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj