Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zagłosuj – liczba mandatów w danym okręgu zależna od frekwencji

0

9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Europarlamentu. Takie głosowanie odbywa się co 5 lat we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć, że liczba mandatów zdobytych w poszczególnych okręgach jest uzależniona od frekwencji. Stargard wraz z całym województwem zachodniopomorskim i województwem lubuskim znajduje się w okręgu nr 13.

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę (9.06.) od 7:00 do 21:00. Idąc na głosowanie, należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – najlepiej dowód osobisty. Osoby, które będą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, muszą przynieść je do wybranego lokalu. Warto też wiedzieć, że na karcie znajdziemy kandydatów z siedmiu list. Żeby nasz głos był ważny, należy postawić czytelny znak X tylko przy jednym nazwisku.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu, dlatego tak ważny jest udział w wyborach. W podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%.

Gdzie głosować?

Na grafikach poniżej: https://stargard.eu/aktualnosci/wybory-do-parlamentu-europejskiego/ znajdują się tabele z wszystkimi numerami i granicami obwodów głosowania. Żeby je powiększyć, wystarczy kliknąć lub pobrać na swoje urządzenie.

Transport na wybory dla osób z niepełnosprawnościami

Przypominamy – stargardzianie z niepełnosprawnościami oraz mający problemy z poruszaniem się będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu na wybory. Wystarczy w niedzielę (9.06.2024 r.) między 8:00 a 20:00 zadzwonić do Urzędu Miejskiego – tel. 91 577 50 67. Darmowy transport dowiezie wyborcę z miejsca zamieszkania do lokalu obwodowej komisji wyborczej i po oddaniu głosu odwiezie z powrotem do domu.

(m)

grafika: gov.pl

Poprzedni artykułPowstanie Lokalny Klub Rodzinny
Następny artykułBłękitni Stargard. Porażka na koniec


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj