Prezydent Stargardu z absolutorium. „Największe wyzwania dopiero przed nami”

0

Radni Rady Miejskiej po raz siódmy udzielili absolutorium prezydentowi Rafałowi Zającowi. Jednogłośna decyzja oznacza również właściwe wykonanie budżetu Stargardu.

– Mamy powody do satysfakcji. Miniony rok bardzo pozytywnie wpłynął na rozwój naszego miasta. Blisko 90 mln zł przeznaczyliśmy na inwestycje. Widać to w liczbach, raportach i najróżniejszych zestawieniach, ale przede wszystkim w konkretnych projektach zrealizowanych we wszystkich dzielnicach Stargardu – mówi prezydent Rafał Zając.

Rok 2023 upłynął w naszym mieście pod znakiem dużych przedsięwzięć. Jednymi z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych przez stargardzian były te przeprowadzone na drogach.

– Konsekwentnie budowaliśmy obwodnicę północną. W ubiegłym roku do użytku został oddany fragment od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Kilka miesięcy później podpisaliśmy umowę na kolejny odcinek – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Jego budowa rozpoczęła się w tym roku, a efekty prac są coraz bardziej widoczne – mówi prezydent Rafał Zając. – Obwodnica to niejedyna droga, w którą inwestowaliśmy w 2023 roku. Ogromny remont zakończył się na kilku ulicach w Kluczewie. Większą wygodę, komfort i bezpieczeństwo zyskali też mieszkańcy Giżynka. Rozpoczęły się modernizacje dróg na Starym Mieście. Blask odzyskuje także ul. Warzywna.

O dynamicznym rozwoju miasta świadczy stale poszerzająca się oferta kulturalna i sportowa, a także inwestycje w edukację. M.in. w ubiegłym roku stargardzianie zyskali zmodernizowaną Książnicę, która otrzymała dodatkowe funkcje. Przebudowany też został amfiteatr. Ponadto w 2023 zakończył się również remont stulecia kolegiaty. Nasz Pomnik Historii zachwyca jeszcze bardziej, stając się prawdziwym magnesem dla turystów z Polski i z całej Europy.

Dużo działo się w szkołach – oprócz ogromnej inwestycji w termomodernizację SP nr 3, prowadzone były nieco mniejsze, ale też bardzo potrzebne remonty. Kilkudziesięciu małych stargardzian zyskało opiekę w nowej filii Przedszkola Miejskiego nr 5. Miasto inwestowało również w sport. Prawdziwym hitem ubiegłej zimy było nowe lodowisko. Na tafli pod dachem w komfortowych warunkach ślizgały się tysiące osób.

Prawidłowe wykonanie budżetu miasta to nie tylko wydatki na inwestycje. Dużym wyzwaniem było zachowanie tempa rozwoju działań z obszaru polityki społecznej. Ważna też była działalność organizacji pozarządowych, z którymi współpracuje miasto.

W 2023 roku dochody Stargardu ogółem wyniosły ponad 426 mln zł. Wydatki ogółem to kwota przeszło 433 mln zł. Radni jednogłośnie uznali, że budżet został realizowany we właściwy sposób. Nie mieli też wątpliwości podczas głosowania nad absolutorium dla prezydenta, który otrzymał je już po raz siódmy.

– Zawsze jest to dla mnie szczególny moment ogromnej wdzięczności i dumy. Dziękuję nowym radnym za zaufanie i zapewniam, że zależy mi na dalszej owocnej współpracy. Za każdym razem mam również pełną świadomość, jak wiele wysiłku i pracy w wykonanie budżetu musiał włożyć sztab profesjonalistów, którzy chcą rozwijać nasze miasto. Dlatego podziękowania należą się również moim współpracownikom. To ludzie podchodzący z pełnym zaangażowaniem do potrzeb mieszkańców i do realizacji strategii zwiększającej potencjał Stargardu. Cieszę się, że dla całego miasta rok 2023 był tak udany. Jednak mam pełną świadomość, że największe wyzwania dopiero przed nami, a wśród nich całkowita przebudowa centrum. Ta inwestycja może kosztować nawet 100 mln zł – podsumowuje prezydent Rafał Zając.

(m)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPlaża nad Miedwiem zabezpieczona
Następny artykułZwyciężyli! ZS nr 2 w Stargardzie – Mistrzem Polski szkół ponadpodstawowych w koszykówce chłopców


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj