Cenna każda kropla wody

0

Wiele osób z powodzeniem wykorzystuje deszczówkę w swoich domach i ogrodach, a wiedza na ten temat jest coraz większą. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, jak się do tego zabrać. Taka woda ma wiele zastosowań, a jej gromadzenie i odpowiednie wykorzystywanie jest dobre dla naszego środowiska. Wody Miejskie przygotowały kilka przydatnych informacji dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej i zmienić swoje nawyki na lepsze.

Ponowne wykorzystanie deszczówki wymaga pewnych przygotowań, ale najczęściej są to inwestycje na lata. Warto pamiętać, że taka woda nie nadaje się do picia. Bez problemu znajdziemy jednak dla niej wiele innych zastosowań w domach i w ogrodach. Przyda się m.in. do podlewania trawników, prania, mycia pojazdów, spłukiwania toalety oraz prac porządkowych w budynkach. Dodatkowo deszczówka wykorzystywana jest np. do płukania sieci kanalizacyjnej i w procesach technologicznych w przemyśle i usługach.

Sposoby zagospodarowania wód opadowych:

– zbiornik na deszczówkę – najprostsza metoda często wykorzystywana przez działkowiczów i w przydomowych ogródkach,

– ogrody deszczowe – chłoną o 40% więcej wody niż typowy trawnik, są łatwe w utrzymaniu i pełnią również funkcję ozdobną,

– zielone ściany – element dekoracyjny, który jednocześnie opóźnia odpływ deszczówki do kanalizacji,

– powierzchnie przepuszczalne (np. żwirowe, kamienne) – spływająca woda ma możliwość wsiąkania w grunt; odciążają kanalizację i poprawiają retencję wód; wykorzystywane np. na parkingach, podjazdach, ścieżkach spacerowych i parkowych alejkach,

– spłukiwanie toalet, pranie – system takiego wykorzystywania deszczówki najczęściej można spotkać w prywatnych domach – to oszczędność wody i działanie proekologiczne.

(m)

fot. pixabay.com

Poprzedni artykułArkadiusz Brykalski, stargardzki ambasador kultury – nagrodzony!
Następny artykułSpołecznik. Mikrodotacje wsparciem społecznych inicjatyw


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj