Budowa obwodnicy północnej – ciąg dalszy

0

Potrzeba nieco wyobraźni, by zobaczyć w tym miejscu zupełnie nową trasę. Jednak faktem jest, że trwają intensywne prace przy jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w Stargardzie. Kolejny fragment obwodnicy północnej powstaje na odcinku od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej.

Na placu budowy trwają roboty ziemne. Wykonawca przygotowuje teren pod przyszłą drogę. Można już dostrzec jej kształt. Ten fragment obwodnicy północnej to zupełnie nowa jezdnia dla kierowców, ale też chodniki dla pieszych i ścieżka rowerowa. Będą również energooszczędne latarnie i liczne nasadzenia zieleni. Planuje się tam aż 7 tys. drzew i krzewów oraz zielone przystanki autobusowe.

Budowanie drogi od zera to duże wyzwanie, ale roboty idą w dobrym tempie. Ich koszt to ponad 25,3 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel duże dofinansowanie – 17 mln zł Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mogą zakończyć się już w I kwartale 2025 roku.

Cała obwodnica północna Stargardu zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie aktualnie budowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, połączy się z oddanym do użytku w 2023 roku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta.

W ten sposób nawet tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Korzyści odczują również mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina oraz Śródmieścia. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu, który wybuduje GDDKiA. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu.

(m)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułWiraszko & przyjaciele: dawno temu na amfi… – z Katarzyną Nosowską i Krzysztofem Zalewskim
Następny artykułOtworzą przejazd pod wiaduktem ul. Ks. Bogusława IV, zamkną przejazd pod wiaduktem ul. Pierwszej Brygady


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj