Kolej na rower – ponad 12,5 tys. stojaków rowerowych nie tylko na wakacje

0

Pasażerowie – rowerzyści mają dostęp do ponad 12,5 tys. stojaków rowerowych, rozmieszczonych na ponad 2300 stacjach i przystankach. Co roku liczba rowerowych „parkingów” obok kolei rośnie.

Celem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zapewnienie najdogodniejszych warunków podróżowania dwoma ekologicznymi środkami transportu: rowerem i pociągiem.

Stojaki są montowane jak najbliżej peronów

Montując stojaki rowerowe przy stacjach, przystankach i dworcach, ułatwiamy dostęp do kolei oraz promujemy korzystny dla środowiska zdrowy styl życia. W 2024 roku PKP PLK S.A. zamontują ponad 700 nowych stojaków rowerowych. W ubiegłym roku liczba stojaków wzrosła o ponad 700 na blisko 190 stacjach i przystankach.

Na ponad 2300 stacjach i przystankach kolejowych w Polsce znajduje się 12,5 tys. stojaków rowerowych. Stojaki są montowane jak najbliżej peronów, w miejscach oświetlonych. Dzięki temu rozwiązaniu, pasażerowie, którzy podróżują rowerem, mają wygodniejszy dostęp do kolei, a ich jednoślady są lepiej chronione. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów – finansowany jest zarówno ze środków budżetowych, jak i projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Także więcej stojaków przy dworcach PKP

Stojaki rowerowe są montowane także przy budynkach dworców. Około 4 tysięcy stojaków przy przeszło 300 dworcach kolejowych przygotowały także Polskie Koleje Państwowe S.A. Ich liczba stale rośnie, ponieważ są one elementem każdej inwestycji dworcowej. Nowe stojaki rowerowe są montowane zwykle pod wiatami rowerowymi. W ciągu ostatniego roku pojawiły się one przy zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw dworcach w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Siedlcach, Włocławku czy Tłuszczu. W ubiegłym roku zakończyła się również przebudowa dwunastu dworców w Dolinie Popradu. Przy każdym z nich znalazły się stojaki zlokalizowane pod wiatą. Niektóre z nich rozbudowano dodatkowo o specjalną strefę odpoczynku dla rowerzystów. Przy wielu parkingach rowerowych zamontowano również stacje naprawy jednośladów w formie słupków z podstawowymi narzędziami, znajdują się wśród nich klucze, śrubokręty czy pompka z manometrem.

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m. in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny stanąć kolejne stojaki rowerowe, można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

(k)

fot. Kamil Kawala/PKP PLK

Poprzedni artykułCoolturalne Wakacje ’24. Bawimy się i pomagamy
Następny artykułSBO na nowo – jest więcej możliwości działania


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj