Za oknem słońce, słupek rtęci mknie do góry. Nie zapominajmy jednak, że właśnie słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Przypominamy, że lekko uchylona szyba też nie pomoże. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią.
Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. Metalowa karoseria oraz szkło sprawiają, że pojazd zachowuje się jak szklarnia – wewnątrz może być znacznie cieplej niż na świeżym powietrzu.
Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierzę w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego. Wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.
Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji, dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz, szybko nas nie opuszczą, dlatego przypominamy:
– W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy, aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości, zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
– Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach, nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy, nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone, natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, policję i pogotowie ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.
Przypominamy, że opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
– Nie bądź obojętny! Reaguj! Gdy zauważysz dziecko lub zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, poinformuj policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – podkreśla asp. Justyna Siwarska z KPP w Stargardzie.
(p)
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!