51. Ińskie Lato Filmowe coraz bliżej

0

Coroczny festiwal zacznie się 9 sierpnia (piątek), a zakończy – 18 sierpnia (niedziela). Najważniejsze będą filmy, ale też spotkania z twórcami, leśne przechadzki, spacery po Ińsku i wycieczki poza Ińsko.

Podczas tegorocznego ILF-u sporo uwagi poświęcimy jubileuszowi 75-lecia nieprzerwanej, twórczej działalności Wytwórni Filmów Oświatowych. W WFO  zrealizowano blisko 5 tys. filmów, z których 1200 zostało nagrodzonych na różnych festiwalach. Domeną Oświatówki stały się filmy przyrodnicze, jak też filmy o sztuce. Osobną i charakterystyczną dla WFO „specjalnością” było produkowanie filmów dla peerelowskiej rzeczywistości nietypowych i niechętnie gdzie indziej realizowanych filmów nowatorskich, ambitnych artystycznie, noszących wyraźne piętno oryginalnej wyobraźni twórczej.

Na tegorocznym festiwalu w Ińsku przedstawimy widzom specjalne zestawy filmów z WFO, ukazując ogromną różnorodność form w obrębie opowieści o przyrodzie oraz sztuce.

Pokażemy też m.in.:

„Wróbel” to nowa i nietypowa polska komedia, która zostanie wyświetlona przedpremierowo na tegorocznej edycji festiwalu. Wyreżyserował ją Tomasz Gąssowski (miłośnikom kina znany przede wszystkim jako kompozytor muzyki filmowej). W roli głównej zobaczymy Jacka Borusińskiego (miłośnikom różnych form aktywności scenicznej znanego również jako jednego z członków legendarnej grupy Mumio). Obaj panowie zapowiedzieli swoją wizytę w Ińsku w czasie ILF 2024.

Jednym z nowych polskich tytułów, na który miłośnicy kina czekają szczególnie, to fabularny film biograficzny „Simona Kossak” w reż. Adriana Panka. Na ekranie zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską, Jakuba Gierszała, Agatę Kuleszę czy Borysa Szyca. Projekcjom przedpremierowych pokazów tego filmu na naszym tegorocznym festiwalu towarzyszyć będzie spotkanie z aktorką Agatą Kuleszą.

Pokazane również zostaną dwa filmy, które ukazują podwójną perspektywę sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

„Ja, kapitan” – wstrząsająca, magiczna i monumentalna opowieść o dwóch przyjaciołach z Senegalu, którzy próbują się przedostać do Europy – otworzy w tym roku, 9 sierpnia, 51. ILF. „Ja, kapitan” to oparta na faktach współczesna odyseja, która zdobyła m.in. najważniejsze tegoroczne nagrody filmowe we Włoszech oraz była włoskim kandydatem do Oscara.

Z kolei „Danger Zone” Vity Drygas zagłębia się w świat turystyki wojennej, zaspokajającej rosnący rynek na coraz rzadsze i ekstremalne doświadczenia. Turystom obiecuje się akcje na pierwszej linii frontu, z prawdziwą amunicją, prawdziwymi bitwami i prawdziwym niebezpieczeństwem. Wojna stała się produktem luksusowym, towarem, który można kupić i sprzedać, a organizatorzy wycieczek są zdesperowani, aby wejść do rozwijającego się biznesu.

To jeden z najmocniejszych filmów tegorocznego Ińskiego Lata Filmowego. Połączony będzie ze spotkaniem z reżyserką.

Nie samym kinem artystycznym i ambitnym Ińskie Lato Filmowe żyje. W tegorocznym programie nie zabraknie kilku komedii, w tym filmu „U Pana Boga w Królowym Moście”, będącego kontynuacją popularnej serii „U Pana Boga” w reż. Jacka Bromskiego. Kinowa premiera w drugiej połowie października. W Ińsku specjalny przedpremierowy pokaz w połowie sierpnia.

Ponadto pobędziemy w świecie komiksu. Posłuchamy odczytanych na nowo kompozycji Krzysztofa Komedy, które w Ińsku zagra Trio Witolda Janiaka. Obejrzymy videomapping. Gościć będziemy artystów XIII Tyskiego Festiwalu Performance. Spotkamy się z reportażystą Bartoszem Pankiem, autorem świeżo wydanej – przez Wydawnictwo Czarne – książki „Zboże rosło jak las. Pamięć o PGRach”. W ramach cyklu spotkań Pomeranika dowiemy się m.in.: Skąd się wzięło Ińsko?

W przeddzień zakończenia festiwalu odbędą się 50. Urodziny Budynia.

Jacek „Budyń” Szymkiewicz – muzyk, autor tekstów i piosenek, multiinstrumentalista, lider zespołu Pogodno. Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny alternatywnej.
Wielokrotnie występujący w Ińsku, trzykrotnie na Ińskim Lecie Filmowym – z różnymi projektami. 12 kwietnia 2022 r. Jacek wyruszył w podróż do innego wymiaru. Od trzech lat w Ińsku obchodzone są jego urodziny.

W programie m.in. koncerty, premiera tomiku poezji, film…

Wstęp wolny!

Więcej o programie 51. ILF: https://ilf.org.pl/51/program-festiwalu-kalendarz-projekcji-i-wydarzen/

oprac. bk – źródło: https://www.facebook.com/inskie.lato.filmowe/?locale=pl_PL

Poprzedni artykuł„Ińskie Point” – zaproszenie do współpracy
Następny artykułKupią busy i wyremontują budynek WTZ – dla osób z niepełnosprawnościami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj