Stargard będzie miał obwodnicę w ciągu DK20

0

GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą kolejnego odcinka obwodnicy północnej Stargardu. Nowa droga w ciągu DK20 o długości 4,5 km ominie miasto od wschodu. Kontrakt o wartości ponad 76 mln zł w systemie Projektuj i buduj zrealizuje firma Strabag. Zakończenie inwestycji z Programu budowy 100 obwodnic planowane jest w IV kwartale 2027 roku.

– Obecnie przez ulice: Bydgoską, M. Skłodowskiej-Curie i dalej w kierunku Gdańskiej oraz Gdyńskiej – wyjazdu z miasta – naprawdę płynie spory tranzyt krajowy. Z kolei przez ul. W. Broniewskiego, obwodnicę Staromiejską i dalej w kierunku wyjazdu na Nowogard, czyli również przez Gdańską i Szosę Maszewską, obserwujemy bardzo duży ruch wojewódzki. Znikną uciążliwości, które z tego wynikają. Stargard oddał do użytku już pierwszy fragment swojej obwodnicy, drugi właśnie budujemy, a trzeci jest projektowany. W efekcie naprawdę odczujemy pozytywne zmiany w mieście. Obwodnica północna da Stargardowi zupełnie nowe możliwości rozwoju – mówi prezydent Rafał Zając.

Wykonawca będzie miał 17 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na roboty budowlane przewidziano 15 miesięcy. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Obwodnica wyprowadzi ostatnią drogę krajową ze Stargardu

Od kilkunastu lat, dzięki południowej obwodnicy, kierowcy omijają miasto, korzystając z drogi ekspresowej S10. Za kilka lat z centrum Stargardu zniknie także DK20. Trasa ta obecnie prowadzi od węzła Stargard Wschód na S10 przez miejscowości Święte i Strachocin do miasta, gdzie na trasie przejazdu jest wiele przejść dla pieszych i skrzyżowań.

– Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy, zmniejszając hałas i ograniczając inne negatywne oddziaływania ruchu drogowego. Skróci się też dystans, jaki będą pokonywać kierowcy. Obecnie długość DK20 od węzła Stargard Wschód przez miasto to 7,4 km, natomiast przejazd obwodnicą będzie krótszy o 2,9 km. Biorąc pod uwagę charakterystykę drogi w mieście (ograniczona prędkość, skrzyżowania i przejścia dla pieszych), obwodnica skróci czas przejazdu nawet czterokrotnie – informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA O/Szczecin.

Obwodnica Stargardu będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Droga rozpocznie się od węzła Stargard Wschód na połączeniu DK20 i S10. W ramach inwestycji planowana jest przebudowa połączenia S10/DK20 po północnej stronie węzła. Trasa obwodnicy będzie prowadziła w kierunku północnym. Przejdzie przez dolinę rzeki Krąpiel, następnie drogę powiatową Strachocin – Sułkowo, gdzie zaplanowano budowę wiaduktu w ciągu drogi powiatowej. Dalej obwodnica przejdzie nad linią kolejową nr 202 Stargard – Gdańsk i włączy się w obecny przebieg DK20, około 500 metrów za granicą Stargardu.

(d)

mapy, wizualizacje, zdjęcie – GDDKiA   

Poprzedni artykułPolicjanci zapobiegli tragedii. „Krzyczał, że nie chce już żyć”
Następny artykułZachodniopomorskie pałace znowu nabiorą blasku


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj