Międzyzdrojska kładka spacerowa w koronie wydm będzie dłuższa. Budowę kolejnego, ponad 300-metrowego odcinka wesprą fundusze europejskie. 11 września br. marszałek województwa Olgierd Geblewicz i Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów, podpisali umowę gwarantującą unijne dofinansowanie tego przedsięwzięcia.
Trzeci już odcinek nadbałtyckiej, turystycznej atrakcji będzie mieć 320 metrów długości. Powstanie pomiędzy zejściami na plażę „B” i „A” i zostanie włączony do ciągu pieszo-spacerowego w koronie wydm, biegnącego na całej długości międzyzdrojskiej promenady. Dodatkowo pojawią się zejścia na plażę – zarówno w formie schodów, jak i ramp/zjazdów – w ciągu ul. Ludowej i Turystycznej. Nowa będzie również infrastruktura techniczna, w tym oświetlenie i monitoring. Zainstalowane zostaną też elementy małej architektury, np. ławki czy kosze na śmieci.
– Międzyzdroje do jeden z najbardziej rozpoznawalnych nadbałtyckich kurortów w Polsce. Każdego roku przyciąga do siebie rzesze turystów. To jednak nie tylko zasługa Festiwalu Gwiazd. To również efekt zmian w infrastrukturze turystycznej, m.in. takiej jak ta kładka – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Inwestycja wzmocni potencjał turystyczny regionu oraz stworzy odpowiednie warunki do spędzania czasu nad morzem.
Koszt inwestycji Gmina Międzyzdroje oszacowała na 4,7 mln zł. W tej kwocie ponad 2,1 mln zł stanowią fundusze europejskie przyznane przez Urząd Marszałkowski. Nowy fragment międzyzdrojskiej kładki ma być gotowy do połowy 2025 roku. Po zakończeniu prac w ramach trzeciego etapu cała kładka będzie mieć długość blisko 2 km.
– Ta inwestycja to efekt współpracy samorządowców powiatu kamieńskiego w ramach strategii ZiT dla naszego terenu. Kolejny jej etap jest bardzo potrzebny, bo wpływa na rozwój turystki, ale cieszy także mieszkańców. Kładka stanowi alternatywę do spędzania wolnego czasu, kiedy brakuje pogody. Projekt buduje siłę wyspy Wolin i powiatu kamieńskiego – powiedział burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. – Kończymy właśnie wyłanianie wykonawcy tej inwestycji. W październiku powinniśmy już go mieć.
Projekt wpisuje się w założenia Programu Regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027”, priorytet 7, działanie 7.1 „Rozwój obszarów miejskich (ZIT)”, typ: „Wsparcie Infrastruktury turystyki bazującej na endogenicznych potencjałach miejskich obszarów funkcjonalnych”.
(m)
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!