Przyszłość Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego w Szczecinie – kwartał kultury

0

Wstępna koncepcja gruntownego remontu głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz budowy nowej siedziby Teatru Współczesnego zyskała akceptację Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

– Inwestycja pozwoli na stworzenie nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych oraz przeniesienie teatru do własnego obiektu, co umożliwi rozwój obu instytucjom – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Posiedzenie komisji odbyło się w muzeum przy Wałach Chrobrego. Wziął w nim udział także wiceprezydent Szczecina Marcin Biskupski oraz prof. Wojciech Bal – architekt i wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

– Przeprowadzenie tej inwestycji uważam za kluczowe wyzwanie obecnej kadencji. Staramy się modernizować i remontować wszystkie instytucje kultury, które znajdują się pod naszą pieczą. Teraz chciałbym rozpocząć prace, które zmienią to miejsce w wizytówkę Szczecina. W tak reprezentacyjnej okolicy powinien powstać „kwartał kultury”, aby mieszkańcy zaczęli przychodzić na sąsiedni plac Praw Kobiet, a nie jedynie tędy przechodzili. Mówiąc brutalnie – nie może być tak, że na najbardziej atrakcyjnym miejskim terenie znajduje się magazyn i warsztaty – argumentował Olgierd Geblewicz.

Marszałek nazwał instytucjonalnym i właścicielskim węzłem gordyjskim sytuację, w jakiej obie instytucje musiały przez lata funkcjonować. Teatr Współczesny, będący instytucją miejską, znajduje się w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, które jest instytucją marszałkowską. Taki stan paraliżował obie jednostki, uniemożliwiając wykorzystanie potencjału miejsca i ludzi.

Oddany przed ponad wiekiem do użytku budynek nigdy nie przeszedł generalnego remontu. Zdaniem Olgierda Geblewicza, zmiana tej przestrzeni sprawi, że miejsce ożyje, wypełni się ciekawymi wydarzeniami i ludźmi, wpisując się w nową historię miasta. W planach przedstawionych radnym znajduje się budowa parkingu podziemnego oraz siedziby teatru dostosowanej do liczby widzów. Muzeum odzyska przestrzeń wystawienniczą z salą pod kopułą główną budynku.

Prof. Wojciech Bal przestawił historię tego fragmentu Szczecina oraz ciekawe wizualizacje studentów architektury, którzy zmierzyli się z tematem rozbudowy muzeum.

Wiceprezydent Marcin Biskupski zadeklarował chęć miasta do współpracy przy tym przedsięwzięciu. Ostateczna koncepcja tego miejsca zostanie wybrana w drodze konkursu architektonicznego, a jeśli uda się sprawnie rozpocząć ten proces, to ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę może nastąpić już w 2026 roku.

(m)

fot. – źródło: https://www.facebook.com/OGeblewicz/?locale=pl_PL

Poprzedni artykułBiała Sobota w stargardzkim szpitalu
Następny artykułNa pomoc osobom bezdomnym


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj