Prezydent: Przeżywajmy radość z Polski niepodległej

0

Wczoraj obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem oficjalne uroczystości w Stargardzie odbyły się w innej, niż dotąd bywało, formule.

Świętowanie zaczęło się mszą św. za ojczyznę w kolegiacie NMP. Później przeniosło się nie na płytę Rynku Staromiejskiego, lecz w pobliże pomnika „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Tam odbył się uroczysty apel jednostek wojskowych Garnizonu Stargard. Jego dowódca, płk Mirosław Postołowicz, wręczył awanse, wyróżnienia i odznaczenia wojskowe dla zasłużonych żołnierzy. Uhonorował też prezydenta Rafała Zająca i fotoreportera Tadeusza Surmę. Na koniec złożono kwiaty i zapalono znicze.

W czasie obchodów prezydent powiedział: – Nasza wspólna obecność w tej wyjątkowej przestrzeni patriotycznego pomnika jest niezwykle ważna. Cieszę się, że pojawiliśmy się tu tak licznie. Mam nadzieję, że podobnie jak ja, macie poczucie, że właśnie w ten sposób wyrażamy wdzięczność tym, którzy kiedyś o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny walczyli i tym, którzy troszczą się o nią również dziś. To poświęcenie dające nam możliwość życia w czasach pokoju, stania tutaj i przeżywania radości z Polski niepodległej.

Każdego dnia realizujemy własne plany, doceniamy możliwość bycia z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy różnimy się między sobą i mierzymy z trudnościami, ale… Pamiętacie o tym, że wszystko to robimy w warunkach pokoju, w warunkach poczucia bezpieczeństwa?

Niech Święto Niepodległości mocno przypomina nam o tym, komu to zawdzięczamy. Dziękujmy tym, doceniajmy tych, którzy o pokój i nasze codzienne bezpieczeństwo troszczą się, służąc nam, naszej stargardzkiej społeczności. Wyrażam ogromną wdzięczność dla żołnierzy, policjantów i wszystkich mundurowych – obecnych  tutaj, ale i będących na służbie w każdym innym miejscu.

Drodzy stargardzianie, nieśmy do naszych domów radość świętowania, nieśmy odpowiedzialność za pokój i wolność. Dobrego Dnia Niepodległości!

Działo się też na Rynku Staromiejskim i sąsiadującej ul. Kramarskiej. Mimo zimna wiele osób – dorosłych i dzieci – podziwiało sprzęt wojskowy. Na chętnych czekała gorąca grochówka „ratująca” zmarzniętych.

Ponadto tego dnia w parku Chrobrego 150 osób wzięło udział w VII Biegu „Stargard dla Niepodległej” (zaczął się o godz. 11.11. ) Po raz pierwszy na starcie stanęli stargardzianie z niepełnosprawnościami. A wieczorem na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury wystąpiła Orkiestra Camerata Stargard.

bk

fot. Mirosław Cofta

Poprzedni artykułMężczyzna zgubił się w lesie – pomogli policjanci
Następny artykułJest już przystanek komunikacji zbiorowej z przejściem dla pieszych na odcinku Stargard – Żarowo


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj