Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

0

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek niebezpiecznych sytuacji, które często kończą się tragedią. Wypadki drogowe mają dramatyczne skutki, wpływając na życie osób poszkodowanych, ale również ich bliskich. W tym kontekście niezwykle istotna jest edukacja oraz przypominanie o odpowiedzialności każdego uczestnika ruchu drogowego.

„Nie jesteś sam – pamiętaj o tych, których kochasz”

Jednym z kluczowych elementów kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest hasło „Posłuchaj głosu rozsądku”. Podkreśla ono, że każda decyzja na drodze, zwłaszcza na przejazdach kolejowo-drogowych, może bezpośrednio wpłynąć na naszych bliskich. Wypadki na przejazdach to nie tylko statystyki – to osobiste tragedie rodzin, w których ktoś bliski został poszkodowany z powodu brawury, nieuwagi lub lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jako realizatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd”, PKP PLK SA nieustannie promują świadome podejmowanie decyzji na drogach. Organizują różne działania edukacyjne, aby przypominać, jak ważne jest zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Każda chwila nieuwagi, próba zaoszczędzenia czasu czy myślenie, że „nic się nie stanie”, mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji – nie tylko dla nas, ale też dla pozostałych uczestników ruchu.

26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). W tym roku ten dzień przypada 17 listopada. Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

Obchody te mają na celu upamiętnienie ofiar i zwrócenie uwagi na to, jak kluczową rolę w zmniejszaniu liczby wypadków odgrywa odpowiedzialne zachowanie na drodze. Kampania „Bezpieczny Przejazd” włącza się w te działania, przypominając, że odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas – kierowcy, motocykliście, rowerzyście czy pieszym. Każdy ma wpływ na to, jak bezpieczne są nasze drogi i przejazdy.

tekst, fot. – źródło: PKP PLK SA

Poprzedni artykułMają już swój dom
Następny artykułŚwiatowy Dzień Cukrzycy w Stargardzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj