Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – jest wola, by powstał

0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego. Wspólnie z samorządami, naukowcami, wieloma zaangażowanymi ludźmi z całej Polski i lokalnymi społecznościami – trwają rozmowy o tym, jak utworzyć Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) i chronić Międzyodrze.

Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.

MKiŚ chce lepiej chronić ten unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest potrzebny

Od lat zabiegają o to ludzie z całej Polski, którzy chcą chronić to wciąż dla wielu nieodkryte miejsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Kluczowa będzie decyzja lokalnych społeczności, dlatego proces powstawania parku to współpraca z samorządami. Rząd będzie wspierał gminy, na terenie których planowany jest PNDDO.

Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.

Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa. Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów skierowanych do parków narodowych.

Park to „marka” i impuls rozwoju regionów

Przykłady innych parków narodowych dobrze pokazują, że parki są impulsem do rozwoju regionów. Przyciągają turystów oraz inwestycje związane z tą branżą i dają nowe możliwości finansowania działań lokalnych.

Każdy park narodowy to „marka”, która jest aktywnie promowana i staje się rozpoznawalna w kraju i na świecie. Jednocześnie utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie wpłynie negatywnie na kwestie żeglugi po rzekach, wędkowania czy poruszania się po drogach.

Utworzenie parku narodowego nie będzie powodowało utrudnień w możliwości zabudowy obszarów położonych poza granicami parku narodowego i jego otuliny.

Osoby posiadające własne grunty w granicach parku narodowego będą mogły z nich korzystać na dotychczasowych zasadach, zachowując prawo do wejścia i przebywania na ich terenie.

Co da nam park?

Utworzenie parku oraz jego funkcjonowanie będzie finansowane z budżetu Państwa:

– będzie można wędkować i prowadzić działalność rolniczą na terenie parku,

– utworzenie parku spowoduje powstanie nowych miejsc pracy.

Powstanie parku to też bogata infrastruktura towarzysząca, w tym:

– miejsca odpoczynku,

– przystanie,

– kładki,

– wieże widokowe.

Co ważne, mieszkańcy gmin, na obszarze których położony jest park narodowy oraz gmin z nim graniczących, zwolnieni są z opłat za wstęp do parku. Opłaty te ponoszą osoby spoza tych gmin, a są one przeznaczane na utrzymanie infrastruktury turystycznej.

Szansa na rozwój turystyki

Pierwszy od ponad 20 lat nowy park narodowy w Polsce stanie się magnesem przyciągającym turystów z Polski i zagranicy. A turyści będą korzystali usług i produktów oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są:

– kwatery agroturystyczne (agroturystka),

– punkty gastronomiczne (gastronomia),

– sklepy z pamiątkami (pamiątki),

– przewodnicy turystyczni.

Powołanie nowego parku wiąże się więc ze stworzeniem nowych miejsc pracy, co w długoterminowej perspektywie przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia.

Naturalnie samo objęcie danego obszaru ochroną w postaci parku narodowego nie zapewni napływu zwiększonej liczby turystów, a co za tym idzie – środków finansowych. Niezbędny jest do tego dobry stan środowiska oraz obecność infrastruktury turystycznej, dostosowanej do charakteru parku i potrzeb turystów.

Parki narodowe mogą wspierać lokalne produkty i rzemiosło (utrzymanie dziedzictwa kulturowego danego regionu), co stwarza dodatkowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim przyczynia się do budowy poczucia wspólnoty wśród mieszkanek i mieszkańców.

Jaka Dolina Dolnej Odry?

Unikalna Dolina Dolnej Odry jest pełna skrajności. W głębokich i szerokich dolinach znajdują się siedliska bardzo mokre i wilgotne, takie jak łęgi i rozlewiska nadrzeczne. Sąsiadują z nimi wysokie zbocza doliny z siedliskami bardzo suchymi, jak murawy kserotermiczne. Powszechnie występują zarówno siedliska przyrodnicze, jak i gatunki chronione oraz rzadkie.

Na obszarze projektowanego parku występują między innymi takie gatunki zwierząt jak:

– zimorodek,

– rybitwa czarna,

– żuraw,

– rokitniczka,

– bielik,

– bóbr,

– rzęsorek rzeczek.

 Cenne siedliska przyrodnicze

– Kurowskie Błota (aktualnie rezerwat),

– starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne,

– łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe oraz olsy źródliskowe,

– zalewane muliste brzegi rzek z roślinnością.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry to ochrona przyrody, przyrodnicza turystyka i przyrodnicza edukacja! Międzyodrze, zlokalizowane w sąsiedztwie Szczecina, jak również niemieckiego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, stwarza dogodne warunki dla pełnienia wszystkich tych funkcji. To obszar niezwykle cenny przyrodniczo. Występuje tu wielka różnorodność fauny i flory, a lista gatunków chronionych, które zamieszkują obszar projektowanego parku, jest bardzo bogata.

Międzyodrze to królestwo ptaków!

Naukowcy policzyli ponad 200 gatunków ptaków, w tym ponad 100 lęgowych oraz wiele zagrożonych wyginięciem. Międzyodrze to niemal całkowicie dzika kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątanina kanałów, rozlewisk, a nawet jezior, w większości zupełnie niedostępna dla ludzi. Jest to obszar o niezwykłej historii z kilkudziesięcioma zabytkowymi budowlami hydrotechnicznymi. Dla wielu to wciąż nieodkryty świat! Ta izolacja sprzyja naturalnemu bogactwu, które jest czymś wyjątkowym w tej części Europy.

A dokładniej: Naukowcy Łukasz Ławicki i dr  hab. Dominik Marchowski stwierdzili, że w Międzyodrzu występuje 237 gatunków ptaków, co stanowi 50% wszystkich gatunków odnotowanych w Polsce. Awifauna lęgowa Międzyodrza reprezentowana jest przez 129 gatunków, co oznacza, że do rozrodu przystępuje tu około 56% gatunków ptaków lęgowych kraju! Co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca.

tekst, zdjęcia – źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/dolinadolnejodry

Poprzedni artykułPiwniczne spotkania kabaretowe: Kabaret Ciach z Zielonej Góry
Następny artykułNaprawa nawierzchni jezdni przed Sownem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj