Dolina Zgniłej Strugi, Las Dębogórski, Rekowski Wrzosiec, Torfowisko Żelechowo, Dolina Pustynki, Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie oraz Dolina Rzeki Leśnicy to nowe rezerwaty na Pomorzu Zachodnim, które powołała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach akcji „100 Rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
7 nowych rezerwatów powstało na terenie dwóch RDLP: w Szczecinku oraz w Szczecinie. Sprawie tej poświęcony był briefing, który odbył się 4 grudnia br. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Tworzenie nowych rezerwatów ma zapewnić perspektywę zachowania najcenniejszych przyrodniczo miejsc. Miejsc, w których naukowcy będą mogli prowadzić badania i z których kolejne pokolenia będą mogły się cieszyć, ponieważ zostawimy je w stanie naturalnym – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała. – W ciągu niespełna roku powołaliśmy 53 nowe rezerwaty w całej Polsce. Planujemy powoływanie kolejnych – do końca przyszłego roku ma ich być 200.
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski powiedział: – To zielony dzień dla Pomorza Zachodniego. RDOŚ, we współpracy z Lasami Państwowymi, powołuje 7 nowych rezerwatów. Cieszę się, że wniosłem swój wkład w postaci pozytywnej opinii dotyczącej zwiększenia ochrony tych cennych przyrodniczo miejsc.
– Zachodniopomorskie jest jednym z liderów w kraju w ochronie przyrody. Mamy 130 rezerwatów, a od dziś będzie ich 137. Trzy nowe rezerwaty mają charakter torfowiskowy, trzy leśny, a jeden krajobrazowy – dodała Sylwia Jurzyk-Nordlöw, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Szczecinie.
4 nowe rezerwaty położone są na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku, a 3 – na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Dolina Pustynki to rezerwat o powierzchni ponad 39 ha w Gminie Polanów, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Polanów. Chronione są tu układ dolinowy naturalnie ukształtowanej rzeki o charakterze podgórskim oraz dobrze zachowanych źródlisk i zboczowych lasów grądowych z licznymi wiekowymi drzewami.
Rekowski Wrzosiec, o powierzchni ponad 19 ha w Gminie Polanów, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Manowo. Cel ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego i boru bagiennego wraz ze stanowiskami wrzośca bagiennego oraz bagna zwyczajnego.
Dolina Zgniłej Strugi – największy z utworzonych dziś rezerwatów, zajmuje powierzchnię ponad 152 ha. Znajduje się na terenie Gmin Bobolice i Polanów, w zarządzie Nadleśnictwa Bobolice. Cel ochrony: zachowanie mozaiki bagienno- źródliskowych ekosystemów leśno-torfowiskowych, w tym naturalnie meandrującej rzeki oraz płatów roślinności torfowisk alkalicznych wraz z jednym z największych na Pomorzu Zachodnim skupień situ tępokwiatowego.
Dolina Rzeki Leśnicy – rezerwat o powierzchni ponad 59 ha w Nadleśnictwie Białogard, na terenie Gminy Tychowo. Cel ochrony: zachowanie młodoglacjalnego krajobrazu z przełomem rzeki Leśnicy wraz z cyrkami źródliskowymi, łęgami olszowymi i grądami porastającymi zbocze doliny oraz licznymi drzewami o wymiarach pomnikowych.
Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie to rezerwat o powierzchni 19,65 ha w Gminie Banie, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Myślibórz. Celem ochrony jest zachowanie mozaiki ekosystemów leśno- źródliskowych z unikatowymi torfowiskami wiszącymi na skarpie jeziora Dołgie.
Las Dębogórski w Gminie Widuchowa położony jest na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gryfino. Powierzchnia – blisko 40 ha. Celem ochrony jest zachowanie dobrze wykształconych zbiorowisk wiekowych grądów z bogatą florą w młodoglacjalnym krajobrazie wysoczyzny morenowej przy strefie krawędziowej doliny Odry.
Torfowisko Żelechowo – rezerwat o powierzchni ponad 50 ha w Gminach Widuchowa i Chojna, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Myślibórz. Cel ochrony: zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego przejściowego, w różnych stadiach dynamicznych i sukcesyjnych.
info, fot. – ZUW
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!