Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają bardzo duże zagrożenie. W takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.
Pamiętajmy, że gwałtowne manewry mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Apelujemy o rozsądek, wyobraźnię oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.
Z powodu opadów śniegu, marznącego deszczu i wynikającej z tego śliskiej nawierzchni często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Aby tego uniknąć, należy zwiększyć czujność i zachować wzmożoną ostrożność! Policja apeluje o dostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Jak bezpiecznie podróżować w zimowych warunkach
Dostosuj prędkość do warunków na drodze. Śnieg, lód i mokra nawierzchnia znacząco wydłużają drogę hamowania. Odpowiednio dostosowana prędkość pozwoli kierującemu na właściwą reakcję, gdy zmieni się sytuacja na drodze lub na wyznaczonym przejściu dla pieszych pojawi się niechroniony uczestnik ruchu drogowego.
Gwałtowne wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę – wyprzedzania, wymijania, wchodzenia w zakręt może zakończyć się tragicznie.
Utrzymuj większy odstęp od innych pojazdów. Zimowa aura sprawia, że manewry takie jak hamowanie czy omijanie mogą być trudniejsze.
Sprawdź stan techniczny pojazdu. Przed wyjazdem upewnij się, że opony mają odpowiedni bieżnik, a wycieraczki i płyn do spryskiwaczy działają bez zarzutu. Warto także zabrać ze sobą zimowy zestaw awaryjny, w tym skrobaczkę do szyb i latarkę.
– W przypadku pieszych widoczność ma ogromne znaczenie, w szczególności, gdy mgła utrudnia poruszanie się po drodze. Z rana, kiedy nie nastał świt, lub po południu, kiedy zapadł zmierzch – zachowanie szczególnej ostrożności jest podstawą. Niestety, często wybierane ciemne kolory ubrań utrudniają dostrzeżenie pieszego, dochodzącego do przejścia. Dodatkowym utrudnieniem często są światła nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu. Pamiętajmy, dla własnego bezpieczeństwa, aby upewnić się, że kierujący nas dostrzegł i zdąży zatrzymać samochód. Ponadto należy dobrze wyposażyć siebie i najbliższych w elementy odblaskowe, które przyciągają wzrok kierującego i ułatwiają dostrzeżenie nas – podkreśla asp. Justyna Siwarska z KPP w Stargardzie.
(p)
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!