Pomorze Zachodnie to region, który wciąż odkrywa nowe smaki, aromaty i przepisy. Mieszkańcy województwa będą mieli kolejną okazję, by podzielić się nimi. Rusza jeden z najbardziej znanych kulinarnych konkursów w kraju: Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Do 31 lipca 2025 roku jest czas na przesłanie zgłoszenia z opisem przygotowanego specjału.
Konkurs ten ma długoletnią tradycję. Głównym jego celem jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników. Organizatorami konkursu są Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie oraz Urzędy Marszałkowskie.
– Co roku jesteśmy miło zaskakiwani przez naszych mieszkańców. Otrzymujemy bowiem kolejne zgłoszenia, które pokazują kulinarne historie i bogactwo smakowe regionu. Liczę, że będzie tak i w tym roku, dlatego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w konkursie. To doskonały sposób, by pochwalić się tym, co pyszne, lokalne, a przede wszystkim wytwarzane z wielką pasją – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów ma ugruntowaną pozycję. Często zgłoszenie do konkursu jest pierwszym etapem do uzyskania wpisu na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w skali europejskiej do zdobycia takich certyfikatów jak: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne.
W 2024 roku, na poziomie regionalnym, komisja konkursowa doceniła takie produkty z Zachodniopomorskiego jak: szynka pradziadka, miód drahimski wrzosowy, pasztet z dziczyzny, dżem z czerwonej porzeczki, konfitura cebulowa zachodniopomorska, kołacz woliński, szarlotka wolińska, podpiwek z Wyspy Wolin, nalewka z czarnej porzeczki oraz pierogi z wędzonym linem.
Jak będzie smakować Pomorze Zachodnie, zależy od zgłoszeń. W konkursie na poziomie wojewódzkim udział może wziąć każdy, kto przedstawi żywnościowy produkt regionalny: surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Muszą być one związane z określonym obszarem geograficznym oraz charakteryzować się szczególnymi cechami, związanymi z regionem, z którego pochodzą. Ponadto powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z kultywowanych zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.
Produkty będą oceniane w następujących kategoriach:
- produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego,
- produkty regionalne pochodzenia roślinnego,
- napoje regionalne
- i inne produkty regionalne.
Na ww. szczeblu za przebieg kulinarnych zmagań odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, który do 31 lipca 2025 roku będzie przyjmował zgłoszenia do konkursu. Formularz zgłoszeniowy i wszystkie potrzebne dane dostępne są na stronach internetowych: https://wrir.wzp.pl oraz https://zodr.pl.
Finał wojewódzkiej części konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów odbędzie się 7 września 2025 roku w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Komisja konkursu, po ocenie i degustacji zaprezentowanych podczas finału wojewódzkiego produktów, przyzna po jednej nagrodzie głównej w każdej z kategorii oraz wyróżnienia.
Podczas wojewódzkiego finału przyznawane będą nominacje do prestiżowej nagrody kulinarnej Perła. O taką nominację mogą ubiegać się produkty, które otrzymały nagrodę lub wyróżnienie w poprzednich edycjach konkursu. Produkty, które otrzymają Perłę, reprezentować będą Pomorze Zachodnie podczas ogólnopolskiego finału konkursu, który odbędzie się 26 września 2025 roku podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu.
W 2024 r. Perłą doceniono pięć produktów z województwa zachodniopomorskiego. To: chleb dębnowski (Aneta i Stanisław Dobropolscy), dargobądzki paprykarz (Marzena Szulińska KGW Dargobądz), miód gryczany (Miody Puszczy Barlineckiej), piwa połczyńskie (Browar Połczyn Zdrój) oraz szynka wędzona wieprzowa (Alicja i Jana Springer).
(r) – Biuro Prasowe UMWZ
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!